Google ADS, Kürtçe kitap reklamını ‘desteklenmeyen dil’ gerekçesiyle reddetti

Sidar Jîr’in “Şerm (Ayıp)” adlı kitabıyla ilgili Kürtçe reklam başvurusu, Google ADS tarafından “reklam politikasını ihlal ettiği” ve “desteklenmeyen dil” kategorisine girdiği gerekçeleriyle reddedildi


Yazar Rêzan Tovjîn, sponsoru olduğu yazar Sidar Jîr’ın Şerm (Ayıp) adlı kitabının Kürtçe tanıtımını ve reklamını yapmak için çevrim içi reklam servisi Google ADS’ye başvuru yaptığını ve oradan gelen geri bildirimde, kitabın reklam politikasını ihlal ettiğinin bildirildiğini belirtti. Google ADS’den gelen yanıtta, Kürtçe’nin “desteklenmeyen dil” kategorisinde olduğu savunularak, Tovjîn’in reklam başvurusu reddedildi.

Kitabın reklamı için Google’a ücret ödediğini belirten Tovjîn,”Reklam hazırlıkları için kitabın fotoğrafını ve yayınevinin linkini de hazırladım. Google ADS ise, ‘reklam politika ihlali nedeniyle yayınlanamıyor’ diyerek, reklamın Kürtçe olması nedeniyle başvuruyu reddetti” sözleriyle durumu açıkladı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberinde konuyla ilgili Google ADS destek birimiyle iletişime geçildiği ifade edildi. Haberde, destek biriminden görüşülen kişinin, “Eğer reklamlarınızda Kürtçe dilini kullanıyorsanız, bu reklamlarınız ‘Desteklenmeyen Dil’ politikası adı altında yayınlanmayacaktır. Tabi ki de bu vermiş olduğum bilgi genel bir bilgidir” yanıtının geldiği yazıldı.