Başak Cengiz’in katledilmesine ilişkin haberlere yayın yasağı

İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, Can Göktuğ Boz tarafından kesici aletle katledilen Başak Cengiz ile ilgili haberlere yayın yasağı getirdi


Evrensel gazetesinin haberine göre İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, Can Göktuğ Boz tarafından sokak ortasında kesici aletle katledilen Başak Cengiz ile ilgili haberlere yayın yasağı getirdi. Hakimlik Başak Cengiz’in katledilmesinin “toplumda infial oluşturabilecek nitelikte” olduğunu belirtti ve soruşturmanın sonuçlanmasına kadar yayın yapılmasını yasakladı.

Mahkeme kararında şu ifadeler kullanıldı:

“T.C. İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan 11/11:2021 tarihli ve 2021/6780 D. İş sayılı karar ile Başak Cengiz’in kılıçla öldürüldüğü olayla ilgili olarak, eylemin toplumda infial oluşturabilecek nitelikte olması nedeniyle, kamu düzenin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla soruşturma  tamamlanıncaya kadar, soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel, sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri vb. yayınlanamayacağına dair yayın yasağı getirilmiştir.”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), verilen yayın yasağı kararını yayıncı kuruluşlara iletti.