Yazar ve şair Yılmaz Odabaşı’na ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten hapis cezası

Sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği suçlamasıyla yargılanan Yılmaz Odabaşı’na 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Mahkeme, Odabaşı’nın cezasını ertelemedi


Yazar ve şair  Yılmaz Odabaşı 2018 yılında Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Türkiye sadece Recep Tayyip Erdoğan’ın başka dünyaya ve muhaliflerine ben diktatör değilim, halk iradesiyle seçildim diyebilmesini sağlamak için seçime gidiyor. Başka bir nedeni olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullanmıştı. Bu paylaşımı gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği suçlamasıyla yargılanan Odabaşı, davanın ikinci duruşmasında 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Odabaşı’nın cezası, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığı gerekçesiyle ertelenmedi.

Ceza kararını Yılmaz Odabaşı Twitter hesabından “Bugün “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten yeni yargılanmamda 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldım…Bizleri susturmak istiyorlar; fakat fikirlerimi ve eleştirilerimi dost ve okurlarımla paylaşmaya yine devam edeceğim…” ifadeleriyle duyurdu.