Gazeteci Çağdaş Kaplan hakkında yeni iddianame

Gazeteci Çağdaş Kaplan hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla iddianame hazırlandı


Yeni Yaşam gazetesinde genel yayın yönetmeni olarak bir dönem görev yapan gazeteci Çağdaş Kaplan hakkında, “örgüt propagandası” iddiasıyla iddianame hazırlandı.

Gazete Karınca’nın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, gazeteci Kaplan’ın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla “örgüt propagandası” yaptığı öne sürüldü.

İddianamede, Kaplan’ın Twitter ve Facebook üzerinden yaptığı haber paylaşımları da suçlama konusu yapılırken, “Paylaşımların haber verme ve kamuoyunun bilgi edinme hakkı kapsamında olmadığı” iddia edildi. Ayrıca iddianamede Evrensel gazetesi “terör örgütü güdümünde yayın yapan” bir medya kuruluşu ilan edilirken, kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yasaklanmasına tepki gösterilmesi ise “suç” sayıldı.

Çağdaş Kaplan, KHK ile kapatılan DİHA’da Sur operasyonuna ilişkin “Kuşatmanın adı ‘Bayrak 12’, başındaki isim Musa Çitil” başlığıyla yapılan haberi sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle hakkında dava açılan yedi gazeteciden biri.

Ayrıca Gazete Karınca’nın eski editörlerinden olan Kaplan’a 2010 yılında başlatılan soruşturma sonrası açılan davada “örgüt üyeliği” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti.