Gazeteci Boğatekin hakkında yeni bir dava daha açıldı

Gerger Fırat Gazetesi Haber Müdürü Özgür Boğatekin hakkında 2017’de yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek dava açıldı


Gerger Fırat Gazetesi Haber Müdürü gazeteci Özgür Boğatekin’e yaptığı bir haberden ötürü dava açıldı.

Boğatekin, Tunceli Pülümür Karayolu üzerindeki kontrol noktasında görevli bir jandarma başçavuşun HDP’nin Tunceli Milletvekili Alican Önlü ile yaşadığı tartışmanın videosunu 13 Haziran 2017’de Facebook hesabından paylaşarak “HDP’li Alican Önlü ile tartışan filankes astsubay Gerger Jandarma Komutanlığına atanmış” diye yazmıştı. bianet’te yer alan habere göre Boğatekin’in bu paylaşımı ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermekle’ ilişkilendirildi.

GAZETECİ TMK’DAN YARGILANIYOR

‘Leşkeri’ kıyafeti giyen bir kişinin fotoğrafını da yine Facebook hesabından “YPG’ye ait bir savaş uçağı Türkiye hava sahasında taciz uçuşları gerçekleştirirken böyle görüntülendi” notuyla paylaşan Boğatekin, bu paylaşımı yüzünden de örgüt propagandası yapmakla suçlandı. Savcılık paylaşımlarından ötürü Özgür Boğatekin’in Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) ilgili maddeleri uyarınca cezalandırılmasını talep etti.

Gazeteci Boğatekin konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu tür iddiaların gündeminde olan kişi hakkında haber yapmayıp ne yapacaktık. Şimdi ismini dahi kullanmadığım kişiyi hedef göstermekten yargılanacağım” dedi.