FETÖ bağlantılı kitaplar imha edildi

Ziya Selçuk’un açıklamasına göre Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kütüphanelerde bulunan FETÖ bağlantılı 300 binden fazla kitap imha edildi


MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında bakanlığa bağlı kurum müdürlükleriyle okullarda bulunan kütüphaneler ile z-kütüphanelerdeki kaynaklar içerisinde FETÖ iltisaklı 301 bin 878 adet kitabın imha edildiğini açıkladı. Hürriyet’ten Umut Erdem’in haberine göre Selçuk açıklamasını MHP Konya Milletvekili Esin Kara’nın Meclis Bakanlığı’na verdiği bir soru önergesi üzerine yaptı.

Kara önergesinde, “FETÖ darbe girişimi sonrası bakanlığınızca yapılan mücadelede örgüte ait yayınların okul kütüphanelerinden temizlenmesine yönelik bir çalışma yapılmış mıdır? Yapıldı ise okul kütüphanelerine bu kitapların nasıl girdiğine dair bir araştırma yapıldı mı? Bugün itibari ile FETÖ’yü öven ya da FETÖ’ye ait yayın evlerine ait kitaplar okul kütüphanelerinde mevcut mudur? Ara ara okul kütüphanelerinin denetimi yapılmakta mıdır?” sorularını yöneltti. Bakan Selçuk, Kara’nın önergesine verdiği yanıtta özetle şunları kaydetti: “FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen darbe teşebbüsü sonrasında alınan tedbirler çerçevesinde FETÖ aidiyeti, iltisakı ve irtibatı olan gazete ve dergiler ile yayınevi ve dağıtım kanalları kapatılmıştır. Bu kapsamda Bakanlığımıza bağlı kurum müdürlükleri ile her derece ve türdeki okullarda bulunan kütüphaneler ile z-kütüphanelerdeki kaynaklar içerisinde yayımlanan gazete, dergi ile yayın evleri ve dağıtım kanallarına ait kitap, CD, video, kaset vb. basılı ve teknolojik kaynakların tamamının ayıklanarak hurdaya ayrılması, kayıtlardan düşülmesi ve imha edilmesi için valiliklere yazı yazılarak okul kütüphaneleri ile z-kütüphanelerdeki kaynaklar içerisinde 301 bin 878 adet kitap imha edilmiştir.”