Fahrettin Altun’dan Cumhuriyet’e 250 bin TL’lik dava

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Kuzguncuk’taki evini konu alan “Boğaz’da kaçak var” başlıklı haber nedeniyle Cumhuriyet’ten 250 bin TL’lik tazminat talep etti


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhuriyet gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça, Muhabir Hazal Ocak ve Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş. hakkında tazminat davası açtı. Boğaz görünümlü bölgede yer alan evinin önündeki vakıflara ait araziye yaptırdığı çardak ve şöminenin yıkılmasını konu alan “Boğaz’da kaçak var” başlıklı haber nedeniyle Altun gazeteden, 250 bin TL’lik tazminat istedi. 

Cumhuriyet’in konuya ilişkin haberine göre; İstanbul Anadolu 30. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sunulan dava dilekçesinde yapılan haberlerin Altun’un şeref ve haysiyetini ihlal ettiği öne sürüldü. Son zamanlarda kamusal görev ve faaliyetleri nedeniyle Fahrettin Altun hakkında sistematik iftira kampanyalarının yürütüldüğü iddia edilen dava dilekçesinde yapılan haberler ve sosyal medya paylaşımlarıyla Altun’un kişilik haklarının ağır şekilde yaralandığı da iddia edildi.