Haftanın erişime engellenen içerikleri

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ile ilgili farklı konularda haberlere, Cumhuriyet gazetesinin çocuk istismarına ilişkin haberine ve Sezgin Baran Korkmaz’ın Yargıtay üyesi ile karşılıklı yemek yediğine dair fotoğraf ve haberlere erişim engelleri… 28 Haziran – 5 Temmuz haftasında erişimi engellenen içerikleri derledik


İzmir İl Eğitim Müdürü’ne ilişkin haberlere engelleme: İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ile ilgili iki farklı konudaki haberlere erişim yasakları getirildi. İlk erişim yasağı Yahşi’nin, şair ve yazar Haydar Ergülen’in İzmir Atatürk Lisesi’ndeki etkinliğini baskı yaparak iptal ettirdiği iddiasıyla ilgili haberler hakkında oldu. İkinci yasak ise bir GSM operatörünün 400.000TL’lik bağışıyla tatile gittiği için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kınama cezası aldığı ile ilgili haberlerden oluştu. Bu haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; İzmir 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 29 Haziran 2021 tarih ve 2021/3779 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Cumhuriyet’in çocuk istismarına ilişkin haberine engelleme: Cumhuriyet gazetesinin, İzmir’de yaşayan ve 5 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği adli tıp raporlarıyla kanıtlanan AKP eski Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Refik Yakıt’ın tutuklandığını belirttiği 10 Haziran 2021 tarihli haberine erişim yasağı getirildi.

Sezgin Baran Korkmaz ve Yargıtay üyesinin karşılıklı yemek yediğine dair fotoğraf ve haberlere engelleme: Kara para suçlamasıyla aranan ve ABD’nin talebi üzerine Avusturya’da tutuklanan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın, Yargıtay üyesi Tekman Savaş Nemli ile aynı masada yemek yediğine ilişkin fotoğrafın sosyal medyada paylaşılmasıyla ilgili haberler; kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Temmuz 2021 tarih ve 2021/7867 sayılı kararı ile erişime engellendi.

ETHA, Kızıl Bayrak ve Umut gazetesinin web sitelerine erişim engeli: Etkin Haber’in (ETHA) “etha19.com” uzantılı web sitesine; “millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle, Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Temmuz 2021 tarih ve 2021/3679 sayılı kararı ile erişim engeli getirildi. Aynı gerekçe gösterilerek, Kızıl Bayrak’ın “kizilbayrak51.net” uzantılı web sitesine Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Temmuz 2021 tarih ve 2021/3579 sayılı kararı ile; Umut gazetesinin “umutgazetesi29.org” uzantılı web sitesine ise Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Temmuz 2021 tarih ve 2021/3580 sayılı kararı ile erişim engeli getirildi.