Ev Kira Semt Bizim: 18 yaş altındakiler giremez

Yapımcılığını BSM’nin üstlendiği Ev Kira Semt Bizim adlı filme 18 yaş sınırı getirildi. BSM, yaptığı açıklamada “Bu apaçık bir sansür ve yasaklamadır. Bizim filmimizi gençlere izletmeye, gençlerin de filmimizi izlemeye hakkı var” dedi.


Bağımsız Sinema Merkezi’nin (BSM) yapımcılığını üstlendiği Ev Kira Semt Bizim adlı filme 18 yaş sınırı getirildi.

Diken’in haberine göre BSM, Ev Kira Semt Bizim‘in vizyona girmesine bir gün kala, “18 yaşın altındaki gençler tarafından izlenmesinin yasaklandığını duyurdu.

BSM yaptığı açıklamada sansürü “Bize ve halkımıza yapılan bu haksızlığı kabul etmiyoruz. Bu apaçık bir sansür ve yasaklamadır” sözleriyle kınadı. Bağımsız Sinema Merkezi’nin yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

“Bugün, AKP’nin ‘denetleme kurulu’ bu cuma günü, 27 Nisan’da vizyona girecek olan Ev Kira Semt Bizim filmimizin ‘şiddet ve çocuklar için uygun olmayan davranışlar’ içerdiğini öne sürerek filmin 18 yaşın altındaki gençler tarafından izlenmesini yasaklamıştır.

Televizyonlarda her gün, değil gençlerin, çocukların televizyon başında olduğu saatlerde Osmanlı propagandası yapmak adına kafa kesenler, her türlü rezilliğe ve utanmazlığa izin ve destek verenler, bizim ne sözlü ne de fiziksel şiddet içeren, halkın o görkemli ve güzel Haziran direnişinden esinlenen, patronların hükümetle beraber semtlerimizi, şehirlerimizi nasıl yağmaladıklarını anlatan filmimize yasak koymasaydı zaten şaşardık!

Çocukları gerici vakıflara teslim edip tecavüzcüleri aklayanlar, işçi cinayetlerine sessiz kalıp, işçi katili patronların sırtını sıvazlayanlar filmimize destek verecek değildi ya! Elbette köstek olacaklar. Açıkça ifade ediyoruz; Bu karar tamamen siyasidir!

Bu, AKP’nin kurulunun AKP’ye muhalif bir filmi gençlerden kaçırma ve yasaklama çabasıdır. Bu kararda kamu yararı, adalet, hukuk ve bilimsel bakış yoktur.

Bu faşist bir hükümetin sanat politikalarının bir uzantısıdır. Bize ve halkımıza yapılan bu haksızlığı kabul etmiyoruz.

Bu apaçık bir sansür ve yasaklamadır.

Bizim filmimizi gençlere izletmeye, gençlerin de filmimizi izlemeye hakkı var.

Biz filmimize kefiliz. Filmimizde gençler için olumsuz örnek oluşturabilecek hiçbir şey yok. Filmimizde sadece neşe, kahkaha ve haksızlığa karşı, yaşam hakkı için mücadele eden iyi insanlar var. Onların rahatsız eden de sanıyoruz bunlar.

Tüm dostlarımızı, seyircilerimizi, meslektaşlarımızı herkesi bu adaletsizliğe boyun eğmemeye, bu karanlık günlerde halkımıza umut ve neşe vereceğine inandığımız filmimizin herkese ulaşabilmesi için tanıtımını desteklemeye ve 27 Nisan Cuma gününden itibaren sinema salonlarını çocuk, genç, yaşlı doldurarak filmimizi izlemeye davet ediyoruz.”