ODTÜ’de etkinlikler seçime kadar yasak

ODTÜ Rektörlüğü, seçime kadar öğrenci topluluklarının etkinlik yapmasını yasakladı, ODTÜ Medya Topluluğunu da kapattı


ODTÜ Rektörlüğü, yerel seçimlere kadar üniversite dışındaki kurumların veya üniversite içinde resmi olmayan toplulukların etkinlik yapmasını yasakladığını duyurdu. Ayrıca ODTÜ Medya Topluluğu’nu da kapattığını açıkladı.

Evrensel gazetesinin haberine göre, ODTÜ Rektörlüğü tarafından öğrencilere 20 Aralık’ta gönderilen e-postada “Ülkemizin içinde bulunduğu seçim süreci boyunca üniversitemiz dışından siyasi parti, topluluk, kurum ve kuruluşlar ile üniversitemiz bünyesinde resmi topluluk olmayan gruplar tarafından yapılmak istenen panel ve/veya toplantılara izin verilmeyecektir” ifadelerine yer verildi, üniversitenin resmi topluluklarından gelen toplantı taleplerinde ise mevcut uygulamaya devam edileceği belirtildi.

Rektörlük tarafından öğrenci topluluklarına Öğrenci Dekanlığı imzası ile yine aynı tarihte gönderilen e-postada ise “Medya Topluluğu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğrenci Kültür Toplulukları Kurulma ve Çalışma İlkeleri Çerçeve Yönergesi’nin 5.4.12, 5.4.13, 5.4.18 ve 6.7. maddeleri gereği 20 Aralık 2018 tarihi itibarı ile kapatılmıştır” denildi.

Rektörlük, Medya Topluluğu’nun hangi etkinlikleri sonucunda kapatıldığını açıklamadı.

Kapatma kararının ODTÜ öğrenci topluluklarına verilmiş bir gözdağı ve “sessizleştirme çabası” olduğunu belirten ODTÜ Medya Topluluğu ise kamuoyuyla paylaştıkları açıklamada tüm ODTÜ bileşenlerini bu baskıya karşı birlik olmaya çağırdı . ODTÜ Medya Topluluğu’nun açıklaması şöyle: 

açıklama