Etkinlik iptallerinde bahane hep güvenlik

Mülkiyeliler’in İnek Bayramı’nın ardından MSGSÜ’nün yıl sonu festivali de güvenlik gerekçesiyle iptal edildi


Mülkiye olarak da bilinen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin geleneksel ‘İnek Bayramı’nın yasaklanmasının ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin (MSGSÜ) her yıl düzenlediği yıl sonu festivali de OHAL gerekçesiyle yasaklandı.
Mülkiye’nin, İstanbul’dan Ankara’ya taşınmasından sonra her yıl mayıs ayının ilk haftası düzenlenen İnek Bayramı, 4-5 Mayıs’ta yapılacaktı. Tüm hazırlıkları tamamlandığı halde, bir gün kala rektörlüğün güvenlik gerekçesi kararıyla iptal edilen İnek Bayramı, fakülte hocalarının ve yönetimlerinin mizahi bir üslupla eleştirildiği sosyal ve kültürel bir etkinlik.
Mülkiyeliler Birliği’nin  “Fakültemize, öğrencilerimize ve öğretim üyelerimize yönelik iki yıldır sürdürülen sistematik saldırının yeni bir aşaması. 80 yıldır yapılan geleneksel bir etkinliği, güvenliği sağlamakla yükümlü kişilerin, güvenlik bahanesine sarılarak yasaklamasını kınıyoruz” sözleriyle tepki gösterdiği yasak kararı öncesinde, özellikle sosyal medyada ve bazı gazetelerde, İnek Bayramı’nda kutsal değerlere hakaret edildiği yönünde görüş ve haberlere yer verilmiş, düzenleyiciler hedef gösterilmiş, etkinliklerin yasaklanması gerektiği savunulmuştu.

Mülkiyeliler Birliği’nin açıklamasında hedef gösterenlere ve gerçek dışı iddialarla yapılan yayınlara karşı hukuki girişimde bulunulacağı da kaydedildi: “İnek Bayramı’nın güvenliğini tehdit edenlerin kimler olduğu ortadadır. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nün SBF öğrencilerini tehdit edenler hakkında gerekli yasal işlemleri yapmak yerine, İnek Bayramı’nı yasaklaması, sosyal medya ve kimi gazetelerde fakültemizin geleneğini ve öğrencilerini hedef gösterenlerle aynı zeminde hareket ettiğini göstermektedir. (Rektörlüğün kararı) Üniversitenin bugünkü yönetiminin üniversiteyi yönetme yeteneğinin kalmadığının kanıtıdır. Bu süreçte öğrencilerimizin yanında ve dayanışma içinde olacağımızı beyan ediyoruz. Başta öğrencilerimiz olmak üzere fakültemize karşı gelişebilecek herhangi bir saldırıdan, iki gündür bu provokasyonu planlı bir biçimde örgütleyenlerle, buna boyun eğen üniversite yönetimi sorumludur. Gerçek dışı iddialarla yapılan yayınlar hakkında da gerekli hukuki girişimleri başlatacağımızın bilinmesini isteriz.”
8-12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan MSGSÜ Sanat Festivali’nde ise konserler, atölyeler, oditoryum etkinlikleri, dans gösterileri ve çeşitli oyunlar yer alacaktı.
Festivalin Facebook hesabından yapılan açıklamada etkinliğin OHAL gerekçesiyle yasaklandığı duyurularak “Gerçekleşmesi için çaba sarf ettiğimiz bu süreçteki destekleriniz için teşekkür ederiz” sözlerine yer verildi.