Haftanın erişime engellenen içerikleri

İsmail Saymaz’ın haberine engelleme, Bilal Erdoğan’ın arkadaşıyla ilgili haberlere getirilen erişim engelleri, Gazete Alınteri’ni sitesine engelleme ve BTK tarafından kapatılan 331 site. 1 – 8 Şubat haftasının erişim engelleme haberlerini derledik


İsmail Saymaz’ın haberine engelleme: Gazeteci İsmail Saymaz’ın Sözcü gazetesinde yayımlanan ve jandarmanın uygulamasını eleştirdiği “Ceberrut devlet virüsü” başlıklı yazısı, kişilik hakları ihlâli gerekçesiyle Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 17 Aralık 2020 tarih ve 2020/8477 sayılı kararı ile erişime engellendi.

“FETÖ bağlantılarını açıklayan gazi” haberine engel: Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati’yi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla’yı ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı eleştiren 15 Temmuz Hakkaniyet Ocakları Genel Başkanı Ufuk Yegin’in ifadeye çağırılması ile ilgili haber, ‘kişilik hakları ihlali gerekçesiyle’ Artvin Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Şubat 2021 tarih ve 2021/84 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Erdil Yaşaroğlu karikatürleri Google’dan çıkarıldı: Karikatürist Erdil Yaşaroğlu’nun karikatürleri ile ilgili haberler; haber içeriklerinde karikatürler kullanıldığı gerekçesiyle yapılan şikayet sonucu, telif hakları kapsamında, Google Arama Motoru’ndan çıkarıldı. 

Bilal Erdoğan’ın arkadaşı, erişim engeli haberine de erişim engeli getirdi: Burak ve Bilal Erdoğan’ın arkadaşı Fatih Başçı’yla ilgili haberlere, kişilik hakları ihlâli gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 1 Şubat 2021 tarih ve 2021/845 sayılı kararı ile erişim engeli getirildi. Aynı konuda yapılan yeni haberler de, aynı gerekçe ile, bu sefer Bakırköy 3. Sulh Ceza Hâkimliği’nin 5 Şubat 2021 tarih ve 2021/860 sayılı kararı ile erişime engellendi. Başcı’nın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı ve toplamı 26 milyon 442 bin 247 lirayı bulan 5 ihaleyi anlatan habere erişim engeli getirilmişti. Bakırköy 3. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından erişim engeli getirildiğini duyuran habere de kısıtlama kararı uygulandı.

Gazete Alınteri’nin internet sitesine erişime engeli: Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hâkimliği, Gazete Alınteri’nin web sitesine erişimi engelledi. Siteye erişmek isteyen kullanıcılar, “Gazete.alinteri1.org hakkında 02/02/2021 tarihli ve 2021/606 D. iş sayılı Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenmiştir” uyarısıyla karşılaştı. Gazete Alınteri yasak kararını; “Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği sitemiz için kapatma kararı çıkarmış. Amed’den İstanbul’a komut vermişler! Hangi haber ya da makaleden dolayı, hangi gerekçeyle o belirsiz! Üniversitelilere ‘Aşağıya bak!’, polis copu, biber gazı tutuklama… İşçiye emekçiye işsizlik, sürgün… Kadına ölüm en vahşisinden… ‘Hayır!’ diyen her başa zulüm tırpanı… Ama boşuna!.. Baharın gelişini engelleyemezler!” şeklinde duyurdu. 

BTK 331 internet sitesini erişime kapattı: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün internet yoluyla suç işlediklerini tespit ettiği 331 internet sitesini erişime kapattı. Diyarbakır Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada; “Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce; 01.01.2021 – 31.01.2021 tarihleri arasında ‘Yasadışı Bahis ve Müstehcenlik’ içerikli yayın faaliyetleri suç teşkil eden ve yurtdışı kaynaklı yayın yapan (205) web sitesi ile Amerika ve Almanya ülkelerinden ‘Terör Örgütü Propagandası’ yapan (126) URL adresi tespit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.