Louvre’da heykele sansür

Louvre Müzesi, FIAC kapsamında müzede sergilenecek Domestikator adlı heykeli müstehcen olduğu ve tepki çekebileceği gerekçesiyle fuar programından çıkardı. Sansürlenen esere Centre Pompidou sahip çıktı


Paris’in köklü müzelerinden Louvre, Hollanda menşeyli kolektif Van Lieshout Atölyesi’nin Domestikator adlı heykelini müstehcen olduğu ve tepki çekebileceği gerekçesiyle sansürledi.

19-22 Ekim tarihleri arasında Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı (FIAC) kapsamında Louvre’da sergilenecek eseri fuar programından çıkaran müze yönetimi, eserin kaldırılmasına dair açıklamasında “müzenin geleneksel izleyicileri tarafından nahoş bulunabileceği” ifadesini de kullandı.

Kolektifin kurucusu Joep van Lieshout ise bu soyut çalışmasında insanların hayvanlara zulmünü ve onları tarım ve endüstriyel gerekçeler için zorla evcilleştirmesini eleştirdiğini söyleyerek bu yasağa tepki gösterdi.

Van Lieshout’un çelik, ahşap ve fiberglas kullanarak ürettiği 12 metrelik geometrik heykelde bir insan figürü dört ayaklı bir canlıyla cinsel ilişkiye giriyormuş gibi görünüyor.

Louvre Müzesi’nin sergilemeyi ‘riskli’ bulmasının ardından Centre Pompidou’nun ev sahipliği yapma kararı aldığı heykele, Pompidou’nun direktörü Bernard Blistene ise “Müstehcenlik ve pornografi ne yazık ki her yerde ama bu sanat eserinde olmadığı kesin. Bu, eğlenceli bir sanat eseri. 20. yüzyılda Hollanda sanatında soyutlama ile figüratif resmin ilişkisine açık bir gönderme. Spiritüel ama müstehcen değil” sözleriyle sahip çıktı.