Disney+’dan homofobik ve transfobik karar

Disney+ Türkiye, trans ve gey karakterler içeren “Baymax!” dizisini ve lezbiyen bir karakter içeren “Lightyear” filmini kütüphanesine eklemedi


Oyuncak Hikâyesi filmindeki Buzz Lightyear karakterinin hayatına odaklanan Lightyear animasyon filmindeki ana karakterlerden olan kadın astronot Alisha Hawthorne filmde bir başka kadın karakter ile öpüşüyor. Daha sonra kadın partneriyle evleniyorlar ve bir çocukları oluyor.

Baymax! dizisinde ise bölümlerden birinde Baymax, bir markette regl ürünler ile ilgili bir soru soruyor ve bir trangender karakter kendi kullandığı regl ürünlerini gösteriyor. Böylece dizide erkeklerin de, transgenderların da regl olabileceği anlatılıyor. Bir başka bölümde ise iki erkek arasındaki flört gösteriliyor.

Başka Ortadoğu ve Asya ülkelerindeki Disney+ platformlarında da bu yapımları gösterime sokmayan Disney+ konuyla ilgili açıklamasında, “İçerik teklifleri Disney+ pazarlarında birkaç faktöre göre değişmektedir. İçerikler yerel düzenleyici gereksinimleriyle uyumludur” ifadelerine yer verdi. Ayrıca aile kontrolü seçeneğinin üyelerin neyi izleyeceklerine karar verebilmesi için platformda bulunduğunu söyledi.