DEÜ’den akademisyenlere “kışkırttınız” soruşturması

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi binasının taşınmasıyla ilgili öğrencilere destek olduğu iddia edilen akademisyenler hakkında soruşturma başlatıldı


Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) yönetimi, Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) binasının taşınmasıyla ilgili tartışmada öğrencilere destek olduğu iddia edilen 6 akademisyen hakkında soruşturma başlattı. Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in yaptığı habere göre öğretim elemanları hakkında, “öğrencileri ve kamuoyunu kışkırtmak”, “raporun güvenirliğini zedelemek”, “eylem yapan öğrencileri teşvik etmek”, “taşınmayı zorlaştırmak” ve “idarenin haklı gerekçesinin haksız duruma düşürmek” gibi suçlardan idari soruşturma açıldı. 6 akademisyenin Eylül ayında ifade vereceği öğrenildi.

Hakkında soruşturma açılan Sahne Sanatları bölümünde görevli Prof. Dr. Semih Çelenk de Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada suçlamaların asılsız ve dayanaksız olduğunu söyledi. İdari soruşturma için yazı geldiğini belirten Çelenk, “5 arkadaşımla birlikte soruşturma açılmış. Soruşturma gerekçeleri olarak ‘öğrencileri kışkırtmam, depreme dayanaksız raporunu sormam ve taşınmaya engel olmam’ gibi nedenler sıralanmış. Ben hiçbir öğrenciyi kışkırtmadım. Öğrenciler, depreme dayanaksız raporunu istedi, ben de bir çalışan olarak bu raporu resmi olarak istedim. En doğal hakkım olan talebi suç olarak göstermişler. Ben ve arkadaşlarım hiçbir zaman öğrencileri kışkırtmadık. Sadece hakkımızı aradık ve fikir beyan ettik” dedi. Çelenk, soruşturmanın 100 kilometre uzaklıkta yapılmasını da ayrı bir mobbing olarak değerlendirdi.