Haftanın sansür gündemi

Soruşturma, otosansür, sosyal medya yasakları, hedef gösterme… 6 Ağustos – 13 Ağustos haftasının sansür gündemini derledik


 

  • ATV’de yayınlanan Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz adlı dizide Oktay Kaynarca ile üç sezondur başrol oynayan Deniz Çakır, dizinin kadrosundan çıkarıldı. Oyuncu hakkındaki kararı yapımcı Raci Şaşmaz’ın, Çakır’ın ‘alkol aldığına dair görüntülerin medyaya yansımasından’ rahatsız olduğu için aldığı iddia edildi.

 

  • Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü’nün “milli değerlere uygun olmayan” yabancı film, çizgi film, dizi, oyun ve müzik kliplerinin “tespit edildiği” Farkındayız projesiyle pek çok yabancı film ve dizi hedef gösteriliyor. Sitede içeriği uygun bulunmayan yapımlar arasında  Friends, The Simpsons, South Park, Anahit, The West Wing gibi yapımlar da yer alıyor. Yapımların çoğunda açıklama olarak “İslamofobi ve değerlere hakaret” ibaresi yer alıyor.

 

  • Doların 7 lirayı aşması sonrası bazı adımların atılacağını bildiren hükümetin bu “uyarısı”, önce TV kanallarında ve sitelerde döviz kurlarının kaldırılmasıyla kendini gösterdi. Sosyal medyada tepki gören bu otosansürün ardından ve doların yeniden 7 liranın altına düşmesiyle birlikte döviz kurları yayınlara yeniden yansıdı.
    Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) ardından Emniyet Genel Müdürlüğü de “ekonomik saldırıların amacına hizmet eden haber, yayın, paylaşım yapan ya da eylemlerde bulunanlar hakkında” soruşturma başlatıldığını açıkladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Sosyal medya üzerinden birçok ekonomik terör kişileri var. Bunların da yargımız üzerine gidiyor. Bunları yakaladığımız zamanda gereken cezayı uygulayacağız” dedi.

 

  • Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 24 Haziran seçimlerini değerlendirdiği ve HDP’ye eleştirilerde bulunduğu makalenin bazı bölümleri partiye yakın Mezopotamya Ajansı, Yeni Yaşam gazetesi ve Yeni Özgür Politika’da yer almadı.

 

  • Gazeteci Vahap Munyar, Hürriyet gazetesindeki köşesinde kaleme aldığı yazıda Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’in Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la gerçekleşen buluşmada dile getirdiğini söylediği bir konuyu aktardı: “Twitter’a TC kimlik numarası ile girilmeli.”