Çocuk parkı soruşturmasında üç kişiye PKK propagandasından dava açıldı

Küçükçekmece’de yenilenen çocuk parkında kullanılan görsellerde ‘terör örgütü propagandası’ yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmanın iddianamesi hazırlandı. İddianamede şantiye şefi Yüksel Pehlevan, peyzaj mimarı Gülsüm Güner Mağara ve kontrol mühendisi Deniz Doğan Koca hakkında 7 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası isteniyor


İstanbul Küçükçekmece’de yenilenen çocuk parkında kullanılan görsellerin PKK’nin sembollerine benzediği gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında, üç sanık hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlaması ile 7 yıl 6’şar aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 8 Kasım 2020’de Küçükçekmece Belediyesi’ne ait sosyal medya hesabından “Çocuklarımız için parklarımızı yeniliyoruz. İstasyon Mahallesi Atatürk Parkı’nın bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını tamamladık” başlıklı video görselinin paylaşılmasının ardından zemine yapılan boyama hakkındaki şikayetler üzerine soruşturma başlatıldığı savunuldu.

Gazete Duvar‘ın, Anadolu Ajansı’na (AA) dayandırdığı iddianame haberinde yer alan ifadelere göre; belediyede mühendis olarak çalışan sanık Deniz Doğan Koca, parkın çizimlerini konsept olarak hayvan, doğa ve uzay temaları üzerine kurduğunu belirtti. Koca, yüklenici firmadan projeyi teslim aldıktan sonra kullanılan renklerin yanlış anlamalara sebebiyet vereceğini fark ettiğini ve firmanın şantiye şefi olan Yüksel Pehlevan’a bu durumu aktarıp sarı ve kırmızı renklerde değişiklik yapmasını istediğini söyledi.

Parkı yapan yüklenici firmada şantiye şefi olarak görev yapan Yüksel Pehlevan ise, “Koca’nın kendisini arayarak parkta yer alan sarı kırmızı zemin üzerinde kenarında da yeşil renkte duvar olan yerin sözde ‘PKK bayrağının renklerini çağrıştırabileceğini’, insanların yanlış anlayabileceği şeklinde uyardığını ardından renklerin değiştirilmek istendiğini ancak yağışlı hava durumundan dolayı işlerin aksadığını” belirtti.

Peyzaj mimarı olduğunu belirten sanık Gülsüm Güner Mağara ise ifadesinde; sosyal medyada çıkan görüntülerde her ne kadar yer sarı kırmızı olarak görülse de bu renklerin aslında sırasıyla kiremit kırmızısı, güneşi yansıtmak amacıyla sekiz köşeli güneş ışınlarını andıran sarı renkte geometrik şekil ve iç kısmında turuncu renk barındırdığını söyledi.

İddianamede, sanıkların “PKK terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 6’şar aydan 7 yıl 6’şar aya kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi. İddianame İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sanıklar önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.