Cinsel istismar vakalarına yayın yasağı

Dört ayrı cinsel istismar vakası ile Kars’ta kaybolduktan 7 gün sonra cesedi bulunan 9 yaşındaki Sedanur Güzel cinayetiyle ilgili haberlere yayın yasağı getirildi


Bingöl, Antalya, İzmir ve Kırşehir’de gerçekleşen dört ayrı cinsel istismar vakası ile ilgili haberlere, bu kentlerdeki Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından yayın yasağı getirildi.

Bir diğer yayın yasağı da Kars’ta kaybolduktan 7 gün sonra cesedi bulunan 9 yaşındaki Sedanur Güzel cinayetiyle ilgili soruşturma.

Soruşturmaları süren olaylarla ilgili yayın yasağı, 5187 sayılı Basın Kanununun 3/2 maddesi gereğince getirildi. Yayın yasağı kapsamında internet ya da bir başka haberleşme aracı ile yapılmış yayınların erişiminin engelleneceği kararı da yer alıyor.

Basın Kanununun 3/2 maddesinde “Basın özgürlüğünün kullanılması ancak demokratik bir toplumun gereklerine uygun olarak; başkalarının şöhret ve haklarının, toplum sağlığının ve ahlakının, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, devlet sırlarının açıklanmasının veya suç işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacıyla sınırlanabilir” ifadeleri yer alıyor.