TV5’te LGBTİ+ sansürü

TV5, Alper Taş’ın “LGBTİ’lerin insanca yaşamalarını sağlayacağız” dediği programı “toplumsal hassasiyet ve ahlak” açıklaması yaparak yayından kaldırdı, programı hazırlayan Çağlar Cilara’yı da işten çıkardı


CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın, Saadet Partisi’ne yakınlığıyla bilinen TV5’teki Gündemdekiler adlı programda LGBTİ+ haklarına dair sözleri üzerine program yayından kaldırıldı, programın sunucusu Çağlar Cilara da işten çıkarıldı.

Alper Taş’ın programdaki “LGBT konusunda onların kendi meclislerinde aldıkları kararların ve sorunlarının takipçisi olacağım. Biz LGBT için söylediklerimizin her zaman arkasındayız. LGBTİ’lerin insanca yaşamalarını sağlayacağız” ifadelerinin ardından hükümete yakın yayınlar tarafından hedef gösterilen TV5, programı kaldırdıklarını açıklayan bir metin yayımladı. Açıklamada “TV5’in en temel yayın ilkelerinden birisi de toplumsal hassasiyetler ve ortak değerlerimizidir. Bu gerçeğe sadakatimiz bilinmesine rağmen söz konusu ifadelerin TV5’in yayın politikasının bir yansımasıymış gibi gösterilmeye çalışılması insaf, ahlak ve izandan yoksundur. Ancak seçim öncesi yaratılmaya çalışılan bu algı operasyonlarına fırsat vermemek için TV5 yayın kurulu söz konusu programı yayından kaldırma kararı almıştır” ifadelerine yer verildi. 

Programı hazırlayan Çağlar Cilara ise sosyal medya hesabından şu açıklamada bulundu: “TV5 macerası da bitti. Türkiye’de gazeteciler siyasi kutuplaşmanın, kavganın, gürültünün arasında kalıyor. Ben sorumu sorarım, haber çıkarırım, 8 yılda 3 binin üzerinde program yaptım. Soru sormaya devam edeceğim merak etmeyin.”