Çevrimiçi ekolojik belgeseller ve bahçede opera sahnesi

2-8 Kasım tarihleri arasında yedincisi düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali pandemiden sebebiyle çevrimiçi düzenleniyor. 11. İstanbul Opera Festivali ise Arkeoloji Müzesi bahçesinde başladı


Bu sene 2-8 Kasım tarihleri arasında yedincisi düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) pandemiden ötürü online olarak yapılıyor. Festivalin yönetmenliğini Petra Holzer, festival koordinatörlüğünü ise Ethem Özgüven üstlendi. 

Petra Holzer yaptığı açıklamada bu seneki filmler arasında aktivistlerin çektiği yapımların ve yerli halklardan oluşan savunucuların hem kendi mücadelelerini anlattıkları, hem de kendi çektikleri filmlerin oldukça dikkat çekici olduğunu belirtti. 

ADALILARA GÖSTERİM YAPILMAYA ÇALIŞILACAK

Festival çevrimiçi bir platform aracılığıyla izleyiciyle buluşacak. Bu yıl Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi işbirliğiyle gerçekleştirilen BIFED’de finale kalan filmler önümüzdeki günlerde açıklanacak. 

Festival ve Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz da festival için “Gerekli önlemleri eksiksiz alarak filmleri en azından adalı hemşerilerimize göstermek amacındayız ancak salgının o günkü durumuna göre son kararımızı vereceğiz” diye konuştu.

Kısa süre önce Youtube kanalı açılan BIFED’in bu kanalında temiz gıdaya ulaşma noktasında küçük üreticilerle yapılan online görüşmeler, film gösterimleri, festival tanıtım videoları ve özel röportajlar da yer alıyor. Festivalde bu sene aktif olarak kullanılacak Youtube kanalından canlı yayınlar, yönetmenlerle görüşmeler, soru-cevap etkinlikleri de gerçekleştirilecek. 

OPERA FESTİVALİ ARKEOLOJİ MÜZESİ BAHÇESİNDE 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesinde bu yıl on birincisi düzenlenen ‘Uluslararası İstanbul Opera Festivali’ de İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde gerçekleştiriliyor. 

19 Eylül’deki  açılış konserinde Türkiye’nin önde gelen yedi soprano solisti (Evren Ekşi, Sevinç Demirağ, Nurdan Küçükekmekçi, Perihan Artan, Eylem Demirhan Duru, Mine Kurtoğlu ve Burcu Uyar) sahne aldı. Yaklaşık 90 dakika süren konserde, aralarında Giuseppe Verdi, Alfredo Catalani ve Giacomo Puccini’nin bulunduğu ünlü opera bestecilerinin eserleri seslendirildi.

Festival kapsamında yine İstanbul Arkeoloji Müzelerinin bahçesinde  22 Eylül akşamı ‘Barok Gecesi Konseri’ düzenlenecek, 26 ve 27 Eylül akşamları ise Mozart’ın ‘Saraydan Kız Kaçırma’ operası sahnelenecek.