Çayan Demirel de ifadesini Batman’da verecek

Terör propagandası suçlamasıyla yargılanan Bakur belgeselinin yönetmenlerinden Çayan Demirel, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya sağlık sorunları nedeniyle katılamadı. Demirel, Ertuğrul Mavioğlu’yla birlikte ifadesini Batman’daki esas davada verecek…


“Terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanan Bakur/Kuzey filminin yönetmenlerinden Çayan Demirel, Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce açılan davanın talimatlı dosyası kapsamında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya sağlık sorunları nedeniyle katılamadı. Demirel, filmin diğer yönetmeni Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte ifadesini 29 Mayıs’ta Batman’da görülecek duruşmada verecek.

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle beyninde, görme ve konuşma merkezinde hasar meydana gelen Demirel’in tedavisi hala sürüyor.

Bakur’un yönetmenleri Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel’e, 2015 yılından bu yana pek çok kentte izleyiciyle buluşmasına rağmen filmin Batman gösteriminden sonra soruşturma açılmıştı. Yönetmenler, Batman Savcılığı tarafından açılan bu soruşturma kapsamında ‘“terör propagandası yapma” suçlamasıyla yargılanıyorlar.