Sinemacılardan Bakur’a destek

Yarın görülecek dava öncesinde sinemacılar Bakur davasının sanatsal ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahale olduğuna dair basın açıklaması yayınladı


Yarın Batman’da görülecek dava öncesinde sinemacılar “Bakur‘un yönetmenlerine açılan bu dava sanatsal ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahaledir” diyerek bir basın açıklaması yayınladı. “Sanatsal ifade özgürlüğü, sanatçının özgürce çalışması, eserini yaygınlaştırmasını ve bunun müdahaleye uğramamasını güvence altına alır,” denilen açıklamada sanat eserlerinin suç unsuru kabul edilmesi temel insan haklarına ve hukuka aykırıdır vurgusu yapıldı.

Açıklamada ayrıca Türkiye’de ilk kez yönetmenlerin çektikleri filmden dolayı hapis cezası ile karşı karşıya olduğu belirtildi. Davanın seyriyle ilgili açıklamada şu bilgiler yer aldı. “2013 yılında barış ve çözüm süreci devam ederken çekilen Bakur belgeseli, Mayıs 2015’te Batman’da Yılmaz Güney Sineması’nda gösterilmişti. Filmin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’na, bu gösterimden iki yıl sonra ‘terör propagandası yapmak’ suçlamasıyla dava açıldı. Çözüm sürecinin devam ettiği 2013 yılında Türkiye sınırları içindeki PKK kamplarını görüntüleyerek örgütün Türkiye dışına çekilme sürecine tanıklık etmek üzere yola çıkan Bakur, gerek Türkiye’de gerekse DOKLeipzig, Visions du Réel ve Stockholm Film Festivali gibi uluslararası önemli belgesel festivallerinde bugüne kadar on binlerce izleyiciyle buluştu.”

Basın açıklamasında 18 Temmuz günü saat 14.00’da yedinci duruşması Batman’da görülecek olan davanın takip edileceği belirtildi. “Yalnızca evrensel hukuka değil, Anayasa’ya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına da aykırı olan bu haksız yargılamaya karşı Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yanındayız,” diye vurgulandı. “Sanatsal ifade özgürlüğünü ihlal eden bu haksız ve hukuka aykırı yargılamaya bir an önce son verilmesini talep ediyoruz,” denildi.