Cinsel saldırı değil haberini yapmak suç

Uzman çavuş M.O’nun cinsel saldırısının ardından intihar girişiminde bulunan kadına ilişkin haber yayımlayan Jiyan Haber Gazetesi imtiyaz sahibi İdris Yayla hakkında soruşturma açıldı


Siirt’te uzman çavuş M.O’nun cinsel saldırısının ardından İ.E. isimli kadın ikamet ettiği Batman’da 16 Temmuz’da yaşamına son vermek istedi.

Cinsel saldırının, Adli Tıp raporuyla belgelenmesi üzerine 17 Temmuz’da gözaltına alınan M.O, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. İ.E. Batman’da kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesini sürdürürken, yaşananlara ilişkin haberlerin Batman’ın haftalık yerel gazetesi Jiyan Haber’in internet sitesinde yayınlanması soruşturma konusu oldu.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haberleri yayınlayan Jiyan Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “halkı kin ve düşmanlığa veya aşağılama” fiilini düzenleyen 216’ncı maddesi uyarınca soruşturma başlatıldı.

“Batman’da uzman çavuşun bir kadına tecavüz edip 20 gün alıkoyduğu ortaya çıktı!”, “Batman’da çocuğa tecavüz eden uzman çavuş gözaltına alındı”, “Batman’da cinsel saldırıya uğrayan genç kadının intihara teşebbüs ettiği ileri sürüldü” başlıklı haberleri yayınlamakla suçlanan Yayla, 4 Ağustos’ta Batman İl Emniyet Müdürlüğüne giderek ifade verdi.

‘TECAVÜZCÜ NEDEN DIŞARIDA BUNUN SORULMASI GEREKMEZ Mİ?’

İfadeye çağrılmasını doğruların önüne geçmek için olduğunu dile getiren Yayla, “Şunu bir kez daha söylemek gerekiyor. Öncelikle genç bir kadın yaşamına son vermek istemiş. Ve bunun duyurulması gerekir. Bunlar yazılmalı ki cezasızlık olmasın. Önemli olan bugün genç kadının ayağa kalkmasıdır. Biz gazeteciler ise önceliğimiz kamuoyunu ilgilendiren konuları tüm şeffaflığı ile yazmalıyız. Yazılmalı ki bir daha bu acılar yaşanmasın. Biz ifadeye çağrıldık, ifade verdik, bunlar önemli değil. Peki tecavüzcü neden dışarıda bunun sorulması gerekmez mi” dedi. (HABER: MA)