Gezi Parkı davasında birleştirme kararı verildi

Gezi Parkı davasında, yurtdışında bulunan oyuncular Memet Ali Alabora ile Ayşe Pınar Alabora’nın, yazar Handan Meltem Arıkan’ın ve gazeteci Can Dündar’ın da aralarında olduğu yedi sanıklı davanın ana dava ile birleştirilmesine karar verildi. Dava daha önce, sanıklar yurtdışında olduğu için ana davadan ayrılmıştı


Aralarında yurtdışında bulunan oyuncular Memet Ali Alabora’nın ve Ayşe Pınar Alabora’nın, gazeteci Can Dündar’ın ve yazar Handan Meltem Arıkan’ın da bulunduğu yedi sanıklı Gezi Parkı davasının; Osman Kavala’nın da yargılandığı ana dava dosyasıyla birleştirilmesine karar verildi.

Toplamda 16 ismin; “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırma teşebbüs” suçuyla yargılandığı ana davada 18 Şubat 2020’de karar çıkmıştı: Buna göre Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Yiğit Aksakoğlu ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin tüm suçlardan beraatına karar verilmiş ve Kavala hakkında da tahliye kararı alınmıştı. Kavala, cezaevinden çıkarılmadan daha önce tahliye edildiği bir soruşturmadan tekrar gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Bununla birlikte yurtdışında bulunan yedi sanığın davasının ana davadan ayrılması kararı çıkmıştı.

Evrensel‘in haberine göre savcılık verilen karara itiraz etti ve dosya istinaf mahkemesine gönderildi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, 22 Ocak 2021’de Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 9 sanığın beraat kararını bozdu. Diğer sanıklar Ayşe Mücella Yapıcı, Ali Hakan Altınay, Çiğdem Mater Utku, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Aksakoğlu ve Yiğit Ali Ekmekci hakkında ise yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

Birleştirilen davanın ilk duruşması 21 Mayıs 2021’de görülecek.

Vakayla ilgili detaylı bilgi için haberimize göz atabilirsiniz.