Belgesel sinemacı Can Candan kampüse yine alınmadı

“Benim Çocuğum” belgeselini bir ders kapsamında tartışmak için Boğaziçi Üniversitesi’ne davet edilen Can Candan, atanmış yönetimin yasakladığı iddiasıyla kampüse alınmadı


Can Candan 21 Aralık 2021’de Benim Çocuğum (2013) belgeselini, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde “Political Economy of Exclusion” (Dışlanmışlığın Ekonomi Politiği) dersi kapsamında tartışmak için dersin hocası Prof. Dr. Mine Eder tarafından davet edildi fakat üniversite kampüsüne alınmadı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 14 yıl tam zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapan belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ın işine, atanmış yönetim tarafından 16 Temmuz 2021’de son verildiği duyurulmuştu.

Can Candan’ın kampüse alınmamasının ardından Twitter hesabından açıklama yapan Prof. Dr. Mine Eder konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bugün ‘Political Economy of Exclusion’ (Dışlanmışlığın Ekonomi Politiği) dersime, Can Candan hocamızı çağırdım. Can Hoca’mın Benim Çocuğum isimli belgeseli, dersin temasına ve tartışma konularına çok uyuyordu. Ama Can Hoca’mızı kampüse sokmak yine mümkün olmadı! Hep aynı mazeret: “Emir böyle.” Neden, neye göre böyle bir emir verildi belli değil. Zaten sözleşmesi haksız bir şekilde sonlandırılmış olan bir hocamızın kampüse girişinin de nedensizce yasaklanması keyfilik değil de nedir? Üniversite yasakçı ve dışlayıcı bir zihniyetle ve keyfilikle yönetilemez, yönetilmemeli. Özgür bir kampüs, her fikrin rahatça konuşulduğu, tartışıldığı yer demektir. O yüzden, (seversiniz, sevmezsiniz) barışçıl olan herkese açıktır, açık olmalıdır. 150 yıllık bir geçmişi ve 50 yıllık da bir kamu üniversitesi deneyimi olan bir kampüsü, böylesine dışlayıcı ve düşmanlaştırıcı bir zihniyetle yönetmeye çalışmak hem eğitimin hem de araştırmaların kalitesini zedeler ve ciddi bir KAMU ZARARI oluşturur. İşte bu yüzden #KabulEtmiyoruzVazgecmiyoruz #CanCandanYalnızDeğildir