Boğaziçi eylemi öncesi Kadıköy’e yedi günlük eylem yasağı

Emek Barış ve Demokrasi Güçleri’nin saat 18.00’da Kadıköy’e eylem çağrısı yapmasının ardından bir yasak kararı daha geldi. Kadıköy Kaymakamlığı bir hafta boyunca ilçede her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşünün yasaklandığını duyurdu


Kadıköy Kaymakamlığı, ilçedeki tüm kapalı ve açık alanlarda yedi gün süreyle her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşünün yasaklandığını duyurdu. İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri için saat 18.00’da Kadıköy Rıhtım’a eylem çağrısı yapmıştı.

Kaymakamlıktan yapılan yazılı açıklamada, saat 18.00’da Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanma çağrıları yapıldığı da belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bahse konu ilçemizde yapılmak istenilen toplanmaların, toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/Ç Maddesine istinaden Kaymakamlığımızca idaremizde bulunan tüm kapalı ve açık alanlarda 7 gün süreyle her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü yasaklanmıştır.”

Boğaziçine rektör atamasını kabul etmeyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, AKP’li kayyum rektör Melih Bulu’nun istifası, demokratik seçim yapılması ve gözaltına olan arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle dün 17.00’de eylem yapmak istedi. Eylem öncesi polisler öğrencilerin kampüsten çıkışına izin verilmedi, kampüs önünde toplanan öğrencilere müdahale etti. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. Polisler akşam saatlerinde üniversitesine girerek yine öğrencilere müdahale etti ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.