Aynalı Köşk icra yoluyla satıldı

Kars Belediyesi tarafından satışı durdurulan ve restore edilerek kültür merkezi olarak kullanılan tarihi Aynalı Köşk kayyım döneminde davanın takip edilmemesi nedeniyle icra yoluyla satıldı


Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre Kars Belediyesi’nin bir önceki dönemde temizlik şirketine olan borcu nedeniyle satışa çıkarılan tarihi Aynalı Köşk Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) belediyeyi kazanmasının ardından belediye, mahkemeye başvurarak satışını durdurmuştu. Ruslar tarafından 1874 yılında Konak olarak inşa edilen ve Baltık mimari tarzındaki yapıların en önemli örneklerinden olan Aynalı Köşk, belediye tarafından restore edilerek kültür merkezi haline getirilmişti.  Ancak belediyeye kayyım atanmasının ardından süren davanın takip edilmemesi nedeniyle tarihi köşk açık artırma yoluyla satıldı. 

Aynalı Köşk’ün satılmasına tepki gösteren görevden alınan Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, şunları söyledi: “Ne yazık ki bir temizlik firması kendi alacaklarına mahsuben icra yolu ile Aynalı Köşk’ü aldı. Böyle bir satış için koruma kurulunun da izni gerekmektedir. Dolayısıyla tamamen usulsüz ve kentin kültürel yapısına darbe niteliğindeki bu satışın bir an önce durdurularak, kamu yararına tahsis edilmesi gerekiyor. Hem tarihi binaların korunarak bu tür satışlara konu yapılmaması açısından hem de kültürel mirasların korunarak kuşaklar boyu aktarılmasında bu satışın durdurulması gerekiyor.”