Kayyımdan tiyatro provasına engel

Van Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyım, Fujan ve Nupelda tiyatro gruplarını prova yaptıkları belediyeye ait binadan çıkarttı


Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanan Mehmet Emin Bilmez, belediyeye ait Kadın Yaşam Merkezi’nde Kanlı Düğün oyununun provalarını yapan Fujan ve Nupelda tiyatro gruplarını binadan çıkarttı.

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bedia Özgökçe görevden alınmadan önce, Kadın Yaşam Merkezi’ni İran’dan gelen Fujan ve Nupelda Tiyatro gruplarına, Kanlı Düğün oyununun provalarını yapmaları için bir süreliğine tahsis etti. Tiyatro grubu üyeleri, Van Belediyesi’ne kayyım atanmasından sonra, halkın iradesini hedef alan bu darbeyi kabul etmediklerini ifade ederek belediyenin sponsorluğunu iptal ettirmişti.

Prova yaptıkları binadan çıkartıldıktan sonra, Mezopotamya Haber Ajansı’na konuşan Nupelda Tiyatro Grubu üyesi Ergül Güler, “Halkın iradesini gasp eden kayyım bugün Kürtçe tiyatro oyununu hedef aldı. Şunu çok iyi görmeliyiz ki hedef alınan sadece irade değil aynı zamanda Kürtçe dili ve kültürüdür. Biz yapılan tüm saldırılara rağmen oyunumuzu 3 Eylül’de tiyatroseverlerle buluşturacağız” dedi.