Aydın Engin’den İletişim Başkanlığı’na ‘basın kartı’ davası

Gazeteci Aydın Engin, iki yılı aşkın süredir verilmeyen sürekli basın kartı için Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na karşı dava açtı


Gazeteci Aydın Engin, iki yılı aşkın bir süredir hiçbir gerekçe gösterilmeden kendisine verilmeyen ‘sürekli basın kartı’ için Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nı dava etti.

Bianet’ten Hikmet Adal’ın haberine göre Ankara İdare Mahkemesi’ne avukatı Tora Pekin aracılığıyla başvuruda bulunan Engin, “51 yıllık gazeteciyim. 25 yıldır da sürekli basın kartı taşıyorum. Bu kazanılmış bir haktır. Makul bir gerekçe göstermeden hiçbir resmi kurum kartımı geri alamaz” dedi.

Basın kartlarını düzenleme yetkisinin Temmuz 2018’de Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden alınarak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle başında Fahrettin Altun’un olduğu İletişim Başkanlığı’na devredildiğini hatırlatan Engin, Aralık 2018’de Basın Kartı Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik sonrası eski kartların kullanılamaz hale geldiğini hatırlattı.

Mevzuat değişikliğinin ardından basın kartı sahibi gazetecilere yeni kartların dağıtımına başlandığını ifade eden Engin, “Fakat eleştirel gazetecilerin basın kartları ‘inceleme altında’ denilerek verilmemesi kazanılan bu hak karşısında İletişim Başkanlığı’nın suç işlediğini gösterir” diye konuştu. 21 Eylül’de konuyla ilgili İletişim Başkanlığı’na başvurduğunu da söyleyen Engin, başvurusuna yanıt alamayınca dava açma yoluna gittiğini ifade etti.

“Basın kartı gazeteciler için bir fiyaka aracı değildir. İşimizi yapmamızı sağlayan bir araçtır” diyen Engin şöyle konuştu: “Ben 51 yıllık gazeteciyim. İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un doğumundan 7 yıl önce mesleğe başladım. Aşağı yukarı da 25 yıldır sürekli basın kartı sahibiyim. Bu kazanılmış bir haktır. Bunu makul bir gerekçe göstermeden hiçbir resmi kurum geri alamaz. Ama İletişim Başkanlığı, AKP iktidarında bu hakkı benden aldı. Ben de İletişim Başkanlığı’na başvurarak bu hakkı talep ettim ama cevap alamadım. Cevap alamayınca da dava açma yoluna gittim.”