Avesta Yayınları’nın dokuz kitabı yasaklandı

Tebligatla “terörle mücadele” kapsamında toplatılan kitapların birçoğu dünyanın saygın üniversitelerinde doktora tezi olarak yayımlanmış eserler…


Avesta Yayınları’ndan çıkan Kan, İnançlar ve Oy Pusulaları; Cesur Adamların Ülkesine Yolculuk; Tasavvur Mu Gerçek Mi? Mahabad Kürt Cumhuriyeti Büyük Güçlerin Politikasında Kürtler 1941-1947; Mağdur Diasporadan Sınır-Ötesi Vatandaşlığa Mı?; Ülkemde Bir Yabancı; Çaldıran Savaşı’nda Osmanlılar Safeviler ve Kürtler; Tanrı ve Şeyh Adi Kusursuzdur: Yezidi Tarihinden Kutsal Şiirler ve Dinsel Anlatılar; Kürdistan Bayrağının Altında ve Irak’ta Soykırım adlı kitapların mahkeme tarafından toplatılmasına karar verildi.
Gazete Duvar’dan Anıl Mert Özsoy’un haberine göre, Şırnak İdil’de KCK/ PKK suçlamasıyla evleri basılan Beylete A. ve Mehmet Emin A.’nın evlerinde adı geçen kitapların bulunması toplatılma kararına gerekçe olarak gösterildi.

Türkiye’de Kürtçe kitap yayımlayan ilk yayınevi olan ve 23 yıldır yayın hayatına devam eden Avesta Yayınları’nın genel yayın yönetmeni Abdullah Keskin konuyla ilgili olarak “İki-üç ay önce Van, Ankara gibi şehirlerde bulunan kitapçılardan kitaplarımızın yasaklandığına dair bir geri bildirim aldık. Kişilerle konuştuğumuzda bizden antetli kağıtla kitapların yasaklanmadığına dair resmi belge istediler. Bu belgeyi gönderdiğimizde polisin oradaki kitaplarımızı toplattığını öğrendik. Bunun üzerine araştırdığımızda dokuz kitabımızın daha yasaklandığını öğrendik. Yayınevimizin adresi değiştiği için bize herhangi bir tebligat gelmemişti. Sonrasındaki süreçte tarafımıza ulaştırılan tebligatta toplatma kararı alındığı bildiriliyordu. Yayınevimize gelen polisler, internet ortamından da satışların durdurulmasını istedi. Sözü edilen kitaplar 2003-2015 yıllarında basılan ve birçoğu dünyanın saygın üniversitelerinde doktora tezi olarak yayımlanmış eserler. Kanuna göre, bir yayın üzerinden altı ay geçtikten sonra yasaklanamıyor” dedi.

Yasaklanan kitaplar arasında Yezidilerin kutsal metni ve Çaldıran Savaşı’nın da yer aldığını ve bu metinlerin terörle nasıl ilişkilendirildiğini söyleyen Keskin, yasaklanan kitapların hepsinin alan çalışmaları niteliği taşıdığını, yazarlarının da bu yasak kararına tepki göstereceğini vurguladı.

Avesta Yayınları, yayınevi olarak da toplatma kararıyla ilgili resmi itirazlarda bulunmaya hazırlanıyor.