ODTÜ’de topluluk etkinliği iptal edildi

Etkinliğin “onaylanmadan sosyal medya kanallarında tanıtım yapma” gerekçesiyle iptal edildiği açıklansa da, THBT yasağın asıl sebebinin Bahar Şenliği eylemlerine katılmaları olduğunu söylüyor


ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu’nun (THBT) “Bağlama Orkestrası Konseri” ve  “Mahmud ile Yezida” tiyatro oyunu “etkinlik onaylanmadan sosyal medya kanallarında tanıtım yapma” gerekçesiyle iptal edildi.

Etkinlik iptaline dair konuşan bir THBT üyesi, konser ve tiyatro oyununun kültür işleri tarafından “etkinlik onayı çıkmadan sosyal medyada tanıtımını yapma” gerekçesiyle iptal edildiğini söyledi. THBT üyesi kültür işlerinin topluluklar için yayımladığı yönergede böyle bir madde olmadığını belirtirken iptalin THBT’nin Bahar Şenliği eylemlerine katılması nedeniyle bir gözdağı olduğunu düşündüklerini söyledi. 

ODTÜ Rektörlüğü geçtiğimiz ay Bahar Şenliği’ne ilişkin yeni bir karar alarak uzun yıllardır öğrenci topluluklarınca düzenlenen şenliği dört günden iki güne indirmiş ve şenlik kapsamında Devrim Stadyumu’nun kullanılmasını yasaklamıştı. Öğrenci toplulukları yasak kararını çeşitli eylemlerle protesto etmiş, bazı öğrenciler hakkında soruşturma açılmıştı.