Aram Yayınevi’ne polis baskını

Aram Yayınevi’nin Diyarbakır’da bulunan deposunu kapılarını kırarak basan polisler, hakkında toplatma kararı bulunan kitaplar ile bilgisayarlara el koydu


SUSMA/DİYARBAKIR

Aram Yayınevi’nin Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesi Huzurevleri semtinde bulunan bürosuna sabah saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlendi. Bina girişi ile büronun kapılarını kırarak içeri giren polisler, duvarlarda asılı olan kitap tanıtım afişlerini yerinden söktü. Raflarda ve kolilerde bulunan kitaplar yerlere dağıtıldı. Depoda bulunan üç bilgisayarın kasasına el konuldu.
Uzun süren aramadan sonra yaklaşık 10 torba kitap depodan alınarak dışarıda bekletilen zırhlı araçlara konuldu. Aramanın ardından Aram Yayınevi editörlerinden Ulaş Gültekin, şirket avukatı Resul Tamur ile birlikte depoya gitti.
Yayınevlerinde her şeyin prosedürüne göre işlediğini söyleyen Gültekin, ikinci kez kapıların kırılarak kitaplara el konulması durumunu yaşadıklarını belirtti.
Bu zamana kadar evlerde bulunan kitaplıklardan, kitapevlerinde bulunan raflardan ve kitap fuarlarından kitaplarının alındığını dile getiren Gültekin, büroda ise herhangi bir satış yapılmadığını, bu nedenle büroyu basmalarına bir anlam veremediklerini söyledi.
Büronun sabah 6’da basıldığını belirten Gültekin, bu nedenle büroda herhangi bir çalışan yoktu ancak güvenlik görevlisine de bu baskının hangi gerekçeyle yapıldığı konusunda bilgi verilmemiş. Avukatımız savcılık ve emniyetten bilgi almaya çalışıyor” dedi.

Aram Yayınları’ndan çıkan ve haklarında toplatma kararı verilen kitaplar şunlar:

Güneşin Çocukları Êzidîler (Mehmet Özcan), 21. Yy. Sömürgeciliği Toplum Kırım (Cemal Şerik), Hawar (Ali Oruç), Geliye Zilan Jederka Jin u Jane (Devrim Serhad), Elveda İki Yüzlü Umut (Cezmi Ersöz), Mermer Kanatlı Kuşlar (Mahmut Yamalak), Vakayiname (Musa Anter), Tarih Şimdidir Kürdistan Tarihine Özlü Bir Bakış (Kasım Engin), Hayatın Kıyısına Yolculuk (Seyit Evran), Rojhılata Navin (Rustem Cudi), Ayıntab Üstünde Kızıl Bir Zaman (Dilzar Dilok), Sürgünde Kürtler, Kürt Sorununu Anlamak Üzere (Burçin Demirtola Çelik), Hep Kavgaydı Yaşamım 1.-2.-3. Cilt (Sakine Cansız), Em Bun Baran (Mizgin Ronak), Kasırga Taburu 1.-2. Cilt (Metmet Sebat), Yaşamın Kıyısında (Mehmet Polatlı), Eylül Kasırgası (Kemal Aktaş), Dağlar Konuşsun (Serbest Kıçı), Bizim Çocuklar (Saadet Ferhat Dersim), Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa (Abdullah Öcalan), Demokratik Modernitede Gençlik (Sinan Şahin), Gözyaşım Ağıydı Seni Beklemek (Rojbin Perişan), Gedeye Şirin (Nizamettin Akkurt), Lilavlar Akacak (İlhami Çınar), Dörtlerin Gecesi (Fevzin Yetkin ve Mehmet Yetkin), Dağın Yüreği Mavi Derya (Hayati Kaytan), Mavidir Avaşin’in Suları (Selçuk Şahan), Diyarbakır Zindanları 1.-2. Cilt (Muzaffer Ayata), Korkunun Rengi (Ruşen Tutku), Tül ve Kül ( Abdurrahman Çadırçı), Aksi Yalandır (Sara Aktaş), Gurbet’in Güncesi Yüreğimi Dağlara Nakşettim (Gurbetelli Ersöz), Bizim Mazlum (M. Emin Yıldırım), Mordem’in Güncesi (Ayhan Kaya), Abdullah Öcalan ve Demokratik Modernite’nin Çözümü 1-2-3-4-5 (Abdullah Öcalan), Kültür ve Uygarlık (Sosyal Bilimler), Özgür Eş Yaşam (Sosyal Bilimler), Hedera Henaseyen Azad (Birinen Gerilla), Rojnivisa Hevaltiye (Beritan Hilal), Bir Yarım Dağda (Turan Uysal), Gerilla Anıları 1 İlkler (Aram Yayınları), Gerilla Anıları 2 Çağın Çığları (Aram Yayınları), Gerilla Anıları 3 Sis (Aram Yayınları), Gerilla Anıları 4 Direniş Yuvası Dağlar (Aram Yayınları), Gerilla Anıları 5 Zamanın Ruhuna Yolculuk (Aram Yayınları).