İdil Kültür Merkezi’ne baskın

İstanbul Okmeydanı’ndaki İdil Kültür Merkezi’ne bugün (8 Eylül) sabah saatlerinde operasyon düzenlendi, gizlilik kararı bulunan dosyada 10 kişi gözaltına alındı


Baskın haberi Halkın Hukuk Bürosu sosyal medya hesabından duyuruldu:

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberde 10 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı. Avukatlar, Dilan Poyraz’ın gözaltında parmağının kırıldığını, “doktor muayenesinde alçıya alınmak istenen parmağın, polislerin engel olmasıyla alçıya alınmadığını ve Poyraz’ın parmağına yalnızca atel takıldığını belirtti.” Dosyada gizlilik kararı bulunduğu için henüz gözaltı sebebi belirlenemezken gözaltı sürelerinin bir gün uzatıldığı aktarıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi sosyal medya hesabından baskın sırasında İdil Kültür Merkezi’ne verilen zarara ilişkin fotoğraflar paylaştı:

Grup Yorum’un çalışmalarını sürdürdüğü ve uzun zamandır hedefte olan İdil Kültür Merkezi’ne yapılan son operasyon 29 Eylül 2022’de gerçekleşmiş, 5 kişi gözaltına alınmıştı. Bugünkü baskın ise bir yıldır tutuklu olan beş Grup Yorum üyesinin 26 Eylül’deki duruşmasının öncesinde gerçekleşti.

13 Eylül’de Grup Yorum üyeleri Sevda Kurban ve Merve Kurt tutuklanırken 8 kişi serbest bırakıldı.