Altın Portakal’da yine sansür

Nejla Demirci’nin “Kanun Hükmü” belgeseli 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali programından çıkarıldı


60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisinde yer alan “Kanun Hükmü” belgeseli, festival programından çıkarıldı. Nejla Demirci, belgeselinin sansürlendiğini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu:

https://x.com/NejlaDemirci1/status/1705269907988873700

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu belgeselde yer alan bir kişinin “yargı sürecinin devam ettiği” gerekçesiyle seçkiden kaldırıldığını açıkladı. Ancak Demirci, belgeselde kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen Yasemin Demirci ve Engin Karataş’ın hikayelerinin anlatıldığı ve haklarında “kesinleşmiş herhangi bir yargılama süreci” olmadığını duyurdu.

Belgesel Sinemacılar Birliği, KHK’lı Platformlar Birliği, Oyuncular Sendikası, Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP) ve Altyazı Fasikül başta olmak üzere birçok yönetmen, oyuncu, dernek, platform ve oluşum karara tepki gösterdi.

Festivaldeki Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması ve Belgesel Film Yarışması Seçici Kurulu bölümlerinde görevli jüri üyeleri karara tepki göstererek duyuru yayınladı. Jüri üyeleri, görevlerini ancak “Kanun Hükmü”nün seçkiye geri alınması halinde yerine getirebileceklerini açıkladı.

https://x.com/NejlaDemirci1/status/1705599437781762249

“Kanun Hükmü”nün yapım sürecinde de birçok hak ihlali yaşanmış, Demirci’nin yürüttüğü hukuki mücadele sonucunda Anayasa Mahkemesi (AYM) hakkında ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetmişti.Altın Portakal Film Festivali, geçmiş yıllarda da sansür vakalarıyla gündeme gelmişti.