Valilikten “soykırım” sözüne sansür

İstanbul Valiliği, Sultanahmet’te yapılacak 1915 Anması’ndaki açıklama metninde “soykırım”, “katliam” gibi sözcüklerin geçmemesini talep etti, anma iptal edildi…


24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımı’nda hayatını kaybedenler için İstanbul’da Sultanahmet’te yapılacak olan anma iptal edildi.

Anma etkinliği saat 12.00’de İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu ile European Grassroots Antiracist Movement /Avrupa Ayrımcılığa Karşı Toplumsal Hareketi (EGAM) tarafından yapılacaktı.

Polisin “soykırım ve katliam” sözcüklerini kullanmadan açıklama yapılabileceğini söylemesi üzerine 16 Avrupalı parlamenter ve İHD İstanbul şubesi yöneticileri  açıklama metninin “soykırım” gibi belli kelimeler olmaksızın okunabileceğine ilişkin talebi reddetti.

 İnsan hakları savunucusu, avukat Eren Keskin basın açıklamasını neden yapmadıklarını “Çünkü bize yasaklanan kelimeler kullanılmadan bu basın açıklamasını yapmanın hiçbir anlamı yok. Bugün Fransa’dan gelen yetkililer ve Fransız Parlamentosundan gelen milletvekili arkadaşlarımız da buradalar. Onlar da konuşmuyorlar. İfade özgürlüğünün ihlal edildiği bu noktada hiçbirimiz konuşmuyoruz” sözleriyle açıkladı.

Anma için getirilen pankartlara ise polis el koydu. Pankart taşıdığı için gözaltına alınan üç İHD’li arasında İHD yönetim kurulu üyesi Leman Yurtseven ile komisyon üyesi Jiyan Tosun da var.