14-28 Şubat 2024 Sansür Gündemi

Yeni podcast bölümümüz yayında, Jinnews’in Kürtçe Twitter (X) hesabına engel, tiyatro, festival, konser yasakları…. 14-28 Şubat sansür gündemini sizler için derledik


Bandırma Belediyesi tiyatro festivalini iptal etti (16 Şubat) Kadın Oyunları Festivali’nin Bandırma ayağı hiçbir gerekçe gösterilmeden festivale 15 gün kala iptal edildi.

Qral û Travîs oyunu sahnelenmesine 1 saat kala yasaklandı (19 Şubat) Kürtçe tiyatro oyunu Qral û Travîs, Ağrı ve Antep’in ardından İstanbul’da da yasaklandı. 16 Şubat akşamı İstanbul Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’ndeki temsili, oyunun başlamasına bir saat kala Şişli Kaymakamlığı tarafından gerekçe gösterilmeden yasaklandı. Oyunculardan Bahoz Özsunar’ın kardeşi ve asistanı Uğur Özsunar gözaltına alındı.

Jinnews’in Kürtçe Twitter (X) hesabına engel (19 Şubat) Jinnews’in “@JinnewsKurmanci” hesabı Twitter (X) tarafından engellendi.

Kayyım yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi Kürtçe billboardları engelledi (19 Şubat) 21 Şubat Dünya Anadil Günü ve yerel seçimler için Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ve Demokratik Bölgelere Partisi’nin (DBP) hazırladığı “Dem dema zimanê Kurdî ye” yazılı Kürtçe afişler kayyım tarafından engellendi.

Kanun Hükmü belgeseline engel (19 Şubat) Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, belgeselin “ticari dolaşıma ve gösterime sunulmasını uygun bulmadı”.

Matild Manukyan’ı anlatan oyun hedef gösterildikten sonra yasaklandı (21 Şubat) Yeni Akit gazetesinin, MANUKYAN isimli oyunu hedef göstermesinin ardından Alanya Belediyesi Kültür Merkezi’nde oynanması beklenen oyun belediye tarafından iptal edildi.

Dünya Anadil Gününde Metin ve Kemal Kahraman konserine yasak (22 Şubat) Eğitim-Sen’in 21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında Bingöl’de gerçekleştirmeyi planladığı Metin ve Kemal Kahraman konseri valilik ve emniyet tarafından yasaklandı.

RTÜK’ten yeni cezalar (22 Şubat) RTÜK, NOW TV, Show TV, TELE 1, Flash Haber, TGRT ve TV 52’ye çeşitli gerekçelerle idari para cezası verdi.

Meta, Mor Dayanışma’nın Instagram hesabını kapattı (22 Şubat) Mor Dayanışma’nın Instagram hesabı (@mor_dayanisma ) Meta tarafından “dolandırıcılık ve hile” iddiasıyla, itiraz hakkı tanınmadan 9 Şubat’ta kapatıldı.

Ankara Valiliği Kuirfest’i yasakladı (24 Şubat) Ankara Valiliği, 23-25 Şubat tarihleri arasında “Ankara’ya dönüş” temasıyla yapılmak istenen 12. KuirFest’i “kamu düzeninin, genel sağlığın ve genel ahlakın, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” gerekçeleriyle yasakladı.