1-12 Mart 2024 Sansür Gündemi

Sessizlik Biçimleri’nin yeni bölümü yayında, Zehra Doğan’ın cezası bozuldu, AYM’den ifade özgürlüğü kararı, Sibel Tekin’e beraat… 1-12 Mart sansür gündemini sizler için derledik


Sessizlik Biçimleri podcast serimizi dinlediniz mi? (11 Mart): Susma Platformu ekibi ve Ayşen Güven’in birlikte hazırladığı serinin ilk üç bölümü yayında! Tüm podcast platformlarından erişebilirsiniz.

#1.1: Bienaller, festivaller, sanatçılar ve kurumlar sansürden nasıl korunur? – Osman Erden

#1.2: Bienaller, festivaller, sanatçılar ve kurumlar sansürden nasıl korunur? – Irmak Karasu ve Sarp Renk Özer

#2: Queer Sanat’a şimdiden bir bakış; çatlaklardan sızarak yeni bir yol bulmak – Ozan Ünlükoç

#3: Sansür ve özgürlüklerin odağında kadın ve müzik – Selen Gülün

Gazeteci ressam Zehra Doğan “yanılgı” nedeniyle hapis cezası almış (1 Mart): Yargıtay, “örgüt propagandası”ndan aldığı ceza nedeniyle hapis yatan Zehra Doğan’ın başvurusunu karara bağladı. Yargıtay, Gaziantep BAM 3. Ceza Dairesi’nin verdiği kararı oybirliği ile bozdu. Kararın gerekçesinde mahkemenin delillerin değerlendirmesinde yanılgıya düştüğü ve beraat yerine, hapis cezası verdiği ifade edildi.

AYM, yasaklı olmayan kitapların mahpuslara verilmemesini ‘hak ihlali’ saydı (1 Mart) Anayasa Mahkemesi (AYM), Serdar Güzelçay ve diğerleri başvurusunda hakkında satış yasağı ve toplatma kararı bulunmayan kitapların cezaevlerindeki mahpuslara verilmemesini ifade özgürlüğünün ihlali saydı. Kararda ayrıca bu konudaki keyfiliğin önüne geçecek bir etkin bir düzen kurulmasına ihtiyaç olduğunun da altı çizildi.

Afyonkarahisar T Tipi Cezaevi’nde Kürtçe şarkı ve mektuplara engel (4 Mart) Dokuz yıldır cezaevinde olan mahpus Celal İnedi, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde cezaevinde yaşadıoğı sansür ve kötü muameleye dair hak ihlallerini aktardı. Görüşmede mahpusların cezalarının uzatıldığı, hasta tutukluların tedavilerinin engellendiği, Kürtçe şarkı dinlemenin yasaklandığını ve mektuplara el konulduğunu ifade etti.

Sibel Tekin beraat etti (6 Mart) Belgesel sinemacı ve gazeteci Sibel Tekin, yaz saati uygulamasıyla ilgili bir belgesel için çekim yaptığı gerekçesiyle yılın başından beri örgüt üyeliği iddiasıyla yargılanıyordu. Tekin, 5 Mart’ta görülen duruşmada beraat etti.

Adana’da sanatçılara ‘soruşturma’ gerekçesiyle sahne engellemesi (11 Mart) Adana Valiliği tarafından Kolektîfa Rîtmên Azad Müzik Grubunun dört üyesi haklarında “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla devam eden soruşturmalar gerekçe gösterilerek 8 Mart mitinginde sahne almaları engellendi.