İşten çıkarma nedeni: Sosyal medya paylaşımları

Adsız tasarım (2)

2018 yılında işten çıkarılan Anadolu Ajansı (AA) fotoğraf muhabiri Ensar Özdemir’in, işten çıkarılma sebebinin sosyal medya paylaşımlarındaki fotoğraflarda PKK ve PYD propagandası yapması, sosyal medyadaki arkadaşlarının PKK ve PYD söylemine yakın isimler ve gazeteciler olması ve eleştirel paylaşımlar yapması ile ilgili sunulan iddialar olduğu ortaya çıktı.

15 Mart 2018’de 667 sayılı KHK’ya dayandırılarak ve istihbarati bilgi gerekçe gösterilerek sözleşmesi feshedilen Özdemir’in, iş akdinin haksız şekilde feshedildiği gerekçesiyle Gaziantep 6. İş Mahkemesine açtığı tazminat davası sonucunda, işten çıkarılma gerekçesinin sosyal medya paylaşımları olduğunu öğrenildi.

Artıgerçek’ten Fırat Yeşilçınar’ın haberine göre, AA muhabiri H.Ö, Özdemir’i kurum yöneticisi Z.K. ya şikayet ettikten sonra, Z.K. Özdemir’in sosyal medya hesaplarını inceleyerek bir dosya hazırladı. Z.K. bu dosyayı AA yöneticisi H.Ö.’ye gönderdi.

AA ajansının yöneticisine gönderilen dosyada,  Özdemir’in uzun zamandır garip tutum ve davranışlar sergilemekte olduğu, sosyal medya hesaplarında AA ajansının haberlerini paylaşmadığı, sosyal medyadaki arkadaşkarının arasında PKK ve PYD söylemine yakın isimler ve Diyarbakır’da PKK’ya müzahir medyada çalışan gazeteciler olduğu, Suriye’deki sürece ve PKK’nin eylemlerine ilişkin paylaşım yaptığı, Kobani kutlamaları ve Nevruz etkinliklerine dair fotoğraflar paylaştığı, üstü kapalı bir şekilde eleştirel paylaşımlar yapıyor olduğu yazmakta.

Hazırlanan dosyanın içerisinde Özdemir’in sosyal medya hesabından paylaştığı ve kendi çektiği fotoğraflar var. Bu fotoğraflardan bazıları Nevroz kutlamaları sırasında çekilmiş fotoğraflar ve dosyada Özdemir’in bu fotoğraflarla ‘PKK, PYD propagandası ‘’ yaptığı ileri sürülüyor. Dosyada bahsi geçen bir başka fotoğraf ise Özdemir’in kendi çektiği ‘’Gençler Sevişin‘’ şeklinde bir duvar yazısı.