Yılmaz Güney Sineması’nın yerine süs havuzu

Önceki kayyım yönetimi döneminde yıkılan Yılmaz Güney Sineması’nın bir süredir boş duran yerine yeni kayyım Hulusi Şahin tarafından süs havuzu yapılıyor


2017 yılında şüpheli bir yangınla kullanılamaz hale gelen ve sonra tamamen yıkılan Yılmaz Güney Sineması’nın etrafı çevrili olarak boş duran yerinin süs havuzuna çevrilerek yanındaki Atatürk Parkı’na dahil edileceği öğrenildi.

Önceki gün yapılan çalışmaları gören vatandaşlarca sosyal medyada başlayan tartışmaların ardından Mezopotamya Ajansı’nın (MA) belediye kaynaklarından edindiği bilgiye göre salonun boş olan yerine kayyım Hulusi Şahin’in kararıyla süs havuzu yapılmakta olduğu anlaşıldı. MA’dan Metin Yoksu’nun haberine göre kazı çalışmalarının başlatıldığı alanı Atatürk Parkı’ndan ayıran çitler kaldırıldı ve kazılan alana su boruları döşenmeye başlandı.

BATMAN’IN ÖNEMLİ BİR VARLIĞIYDI

Açıldığı günden beri Batman’ın kültür-sanat ortamına önemli katkıları olan Yılmaz Güney Sineması, kısa sürede adeta kentin önemli bir varlığı haline gelmişti.

Şüpheli yangının ardından o zamanki kayyım Ertuğ Şevket Aksoy tarafından yıkılan salon, yeniden inşa edilip edilmeyeceği tartışmalarıyla her zaman gündemde kaldı.

Kayyım yönetimince düzenlenen ankette “Yerine Cami mi, Sinema Salonu mu yapılmasını yoksa yeşil alan olarak kalmasını mı istersiniz” şeklinde sorulmuş, ankete tepki gösteren halkın sinema salonu olarak kalması yönündeki taleplerinin ağır basması üzerine anketten vazgeçilmişti.

YENİDEN YAPILMASI YÖNÜNDE MECLİS KARARI ALINMIŞTI

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde %66 oy oranıyla eş başkanlığa seçilen Mehmet Demir ile Songül Korkmaz, seçim vaatlerinden biri olan konuyu ilk meclis toplantısına getirdiler ve meclis tarafından Yılmaz Güney Sineması’nın aynı yerinde yapılması kararı alındı.

Ancak önceki kayyım Ertuğ Şevket Aksoy’un bıraktığı ağır borç yükü nedeniyle hemen ihaleye çıkılamadığı için salonun inşası 2020 yılı bütçesine devredilmişti. 23 Mart 2020 tarihinde atanan yeni kayyım Hulusi Şahin ise projeyi tekrar rafa kaldırmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Yılmaz Güney’in kızı Elif Güney Pütün salonu yeniden gündeme getirmiş ve Yılmaz Güney Sineması’nın yeniden yapılmasını istemişti.

KAYYIMDAN ‘ATIL ALAN’ AÇIKLAMASI

Yılmaz Güney Sineması’nın yerinde süs havuzu yapılmasına ilişkin tepkiler gelmesi üzerine bir basın toplantısı düzenleyen Batman Belediyesi Kayyımı Hulusi Şahin, salonun boş kalan yerini ‘atıl alan’ olarak değerlendirirken, “Burada kimse art niyet aramasın, Yılmaz Güney bizim de çok sevdiğimiz bir yönetmen ve aktör” dedi.

Şahin, Batman Belediye Meclisi’nin orada yeniden Yılmaz Güney Sinema Salonunun yapılmasıyla ilgili karara değinmeden şu açıklamalarda bulundu: “Daha önce Yılmaz Güney Sineması’nın bulunduğu alanla bir tasarrufumuz var. Orası atıl kalmış bir yer. Biz sadece orada, Atatürk parkıyla bütünleşik oturma alanı oluşturuyoruz. Küçük de süs havuzu yapacağız. İleride bina yapılacaksa da rahat yapılabilir. Biz bir yapı yapmıyoruz. Sadece Atatürk parkı ile o alanı buluşturuyoruz. Orayı temizleyeceğiz, insanların oturabileceği ve buluşabileceği bir yer yapıyoruz. Bir buluşma noktası olacak. Kimse art niyet aramasın” ifadelerini kullandı.