Yenikapı Tiyatrosu: ‘İşimiz tiyatro, işimizi yapabilelim ki sağlıklı kalalım’

Geçtiğimiz günlerde ESP’ye yönelik operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında Susma Platformu katılımcılarından Yenikapı Tiyatrosu da bulunuyordu. Tiyatrodan Yunus Kara Susma Platformu’na yaptığı açıklamada, dosyada gizlilik kararı olduğu için gözaltılara ilişkin somut delillerden kimsenin haberi olmadığını belirtti


(Fotoğraf: Avrupa Postası)

ALİCAN ACANERLER

Birçok ilde Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) yönelik 14 Ocak’ta yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında Susma Platformu’nun katılımcıları arasında yer alan Yenikapı Tiyatrosu’ndan Medine Çam, Nazlı Masatçı, Mehmet Küçükgünaydın, Yunus Kara ve Ensar Albağlar da vardı. Yenikapı Tiyatrosu’ndan Yunus Kara Susma’ya yaptığı açıklamada tüm oyuncuların serbest bırakıldığını söyledi. 

Tutuklamaların hemen ardından Susma Platformu’nun iletişime geçtiği oyuncu Nazlı Masatçı dört gün süren gözaltı süresince tutuklanma sebebinin hiç kimse tarafından ifade edilmediğine dikkat çekmişti. Yunus Kara da benzer bir biçimde dosyada gizlilik kararı olduğundan, süreçle ilgili olayla bağı olan kimsenin bilgi sahibi olmadığını açıkladı. Avukatlar dahi sürece dair sağlıklı bilgiye sahip değiller. 

YENİKAPI TİYATROSU: “ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Tiyatro, OHAL sürecinde Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılanlardandı. Tiyatronun bu süreçle birlikte birçok kez oyunları yasaklandı, tek bir oyun yüzünden tutuklananlar oldu. Susma Platformu’na konuşan Kara süreci şöyle özetliyor:

“Yenikapı Tiyatro ve Spor Derneği, KHK ile kapatıldı. Nazlı Masatçı rol aldığı oyun ve parodilerden ceza aldı. Lakin bütün bunlar bizim durmamıza değil bilakis daha çok üretmemize sebep oldu. Özellikle kolektif prodüksiyonlarımız bize yeni kapılar açtı, yurt dışı turneleri yaptık. Sadece pandemi döneminde durmak zorunda kaldık ki bu dönemde neredeyse herkes durdu zaten. Her an için kısıtlamaların kaldırılmasına ve sahnelere dönülmesine hazır olmak adına çalışmaya devam ediyoruz. Hem oynamaya hazır olduğumuz oyunlarımız var hem de hayata geçirmeye hazır olduğumuz projelerimiz var. Kısacası üretmeye devam ediyoruz hala.”

Yenikapı Tiyatrosu oyuncuları gibi pek çok kültür sanat emekçisi pandemi sürecinde işinden oldu ve yaşam mücadelesi veriyor. Yunus Kara, tüm bu olumsuzlukların içerisinde ayakta kalmaya çalışan tiyatroya izleyiciler ve kurumların desteğinin önemli olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle pandemi döneminde İzmirli tüm tiyatrolarla ve tiyatro günleri vasıtasıyla da ulusal çaptaki tiyatrolarla dayanışma halinde durmasının, iyi niyetiyle tiyatrolara destek olmasının önemli olduğunu vurguluyor. 

“TEK İŞİMİZ TİYATRO; İŞİMİZE DÖNEBİLELİM Kİ HAYATTA KALALIM”

Neredeyse 1 yıldır sahneye çıkamadıklarının altını çizen oyuncu Yunus Kara’ya önümüzdeki dönem hakkında Yenikapı’nın planlarını sorduğumuzda Kara, “Tabii ki bizim de önceliğimiz halk sağlığı lakin bununla birlikte sağlığımızı koruyabilmek de işlerimizi yapabilmekten geçiyor malum. Bizim tek işimiz de tiyatro. İşimize dönmek istiyoruz ki sağlığımızı da koruyabilelim. Seyircilere de sahnelere dönebildiğimiz gün bizi yalnız bırakmama çağrısı yapabiliriz ancak. En kısa zamanda seyirci ile buluşmaktır isteğimiz.” cevabını veriyor.

NE OLMUŞTU?

ESP’ye yönelik Yenikapı oyuncularının tutuklandığı operasyonda gözaltına alınan 47 kişiden aralarında siyasetçi ve sendikacıların da olduğu beş kişi tutuklanmıştı. Bu isimler arasındaki ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve gazeteci Pınar Gayıp’ın da bulunduğu beş isme ev hapsi verilmişti.