Yeni Şafak’tan Kemal Öztürk’ün yazısına sansür

Yeni Şafak gazetesi, Kemal Öztürk’ün YSK kararını eleştirdiği köşe yazısını yayımlamadı


Yeni Şafak gazetesi köşe yazarı Kemal Öztürk’ün Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerine dair kararını eleştirdiği yazısı yayımlanmadı.

T24’ün haberine göre, Anadolu Ajansı’nın seçim açıklama sistemini kurduğu dönem, kurumun genel müdürü olan Kemal Öztürk’ün 8 Mayıs tarihli yazısını Yeni Şafak’a iletmesine ve Twitter hesabında duyurmasına rağmen yazı gazetede yayımlanmadı.

Öztürk, İstanbul seçimlerini iptal eden YSK kararının uzun yıllar tartışılacağını ve tüm siyaseti etkileyecek bir hava oluşmaya başladığını söylemişti. “Ekrem İmamoğlu, başkanlığı elinden alınmış mağdur bir siyasetçi olarak, daha da önemli bir siyasi figür haline geldi” diyen Öztürk gazete tarafından sansürlenen yazısında YSK kararıyla ortaya çıkan durumu değerlendirdiğini Twitter hesabında yazmıştı.

İndependent gazetesinde yer alan bir başka habere göre ise Yeni Şafak yönetiminin Öztürk’ten yazısını değiştirmesini istediği Öztürk’ün ise bu müdahaleye tepki gösterdiği belirtildi. Haberde, yazısını geri çeken Öztürk’ün bir süre yazmaya ara verdiğini gazete yönetimine ilettiği ve istifa etmeyi düşündüğü de öğrenildi.

Bu haberler üzerine Öztürk Twitter hesabında gazetenin yayın politikası ve yazıları arasındaki görüş ayrılığı nedeniyle yaşanan sorun yüzünden Yeni Şafak’taki yazılarına ara verdiğini duyurdu. Öztürk, “Bunun her iki taraf için de daha uygun olacağını düşündüm,” diye ekledi.