Yeni Şafak ve Diyanet-Sen Sezen Aksu’yu hedef gösterdi

Yeni Şafak gazetesi Sezen Aksu’yu, “Şahane Bir Şey Yaşamak” isimli şarkısındaki “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözlerinin dini değerlere hakaret olduğunu iddia ederek hedef gösterdi


Yeni Şafak gazetesi Sezen Aksu’yu, Şahane Bir Şey Yaşamak isimli şarkısındaki “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözlerinin dini değerlere hakaret olduğunu iddia ederek hedef gösterdi. Hemen ardından sosyal medyada troller tarafından #sezenaksuhaddinibil hashtagi açıldı. Son olarak da Diyanet-Sen Van Şube Başkanı Nurullah Arvas, Sezen Aksu’yu hedef gösterdi.

Arvas’ın, düşünce ve ifade özgürlüğünün film, kitap ve sosyal medyada dini değerleri aşağılamak için bahane olarak kullanıldığını söylemesi dikkat çekti. Arvas, Sezen Aksu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

Arvas’ın Sezen Aksu’yu hedef gösterdiği sözleri şu şekilde:

“İster sosyal paylaşım sitesi, ister kitap ya da film olsun ister şarkı olsun ve kim tarafından yapılırsa yapılsın düşünce ve ifade özgürlüğü bahane edilerek gerek Müslümanların mukaddesatına, kutsal değerlerine, din ve peygamberlere karşı aşağılayıcı bir dil kullanmak kesinlikle kabul edilemez. Halkın dini değerlerini alenen aşağılayan Sezen Aksu hakkında sendika olarak suç duyurusunda bulunacağız. Hazreti Âdem ve Hazreti Havva bütün kutsal dinlerin ortak paydasıdır. Onlara karşı kullanılan cahil yakıştırması, ortak dini değer ve sembol olan kişilerin bu şekilde aşağılanması, halka mal olmuş bir sanatçıya yakışmamıştır. Sözlerinizle kast ettiğiniz genel olarak insanın cahilliğine vurgu olabilir. Ancak bunu tüm kutsal dinlerin ortak değeri Hazreti Âdem ve Havva üzerinden yaptığınızda ne halkımız ne de sendika olarak bizler buna müsamaha gösteremeyiz. Derhal halkımızdan özür dilemenizi ve gerekli açıklamayı yapmanızı bekliyoruz. Aynı zamanda ilk peygamber olan Hazreti Adem’e cahil demek kimsenin haddi değildir. Halkın dini değerlerini aşağılayan bu sözlerden dolayı genel merkezimiz tarafından gerekli hukuki girişimlerde bulunacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”