Yazar Hamide Yiğit’e 7,5 ay hapis cezası

Yiğit, AKP’nin Suriye Savaşı adlı kitabının kapağında “Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağıladığı” suçlamasıyla hapis cezasına çarptırıldı


Suriye savaşı üzerine yazdığı kitaplar üzerinden yargılandığı birçok dava olan yazar Hamide Yiğit’e, son olarak AKP’nin Suriye Savaşı adlı kitabının 3. baskısının kapağını sosyal medyada paylaştığı için devleti ve hükümeti aşağılamak suçundan dava açıldı.

Sendika.org’un haberine göre, Ankara 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Yiğit hakkında TCK 301. Maddede ifade edilen “Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama” suçunu işlediği gerekçesiyle 7,5 ay hapis cezası verildi.

Yiğit’e yönelik suçlamada delil olarak gösterilen sosyal medya paylaşımları arasında, Tekin Yayınları’ndan çıkan AKP’nin Suriye Savaşı adlı kitabının 3. baskısının duyurusu da yer alıyor. Yayınevi 3. baskıyı, “AKP’nin Suriye Savaşı sürüyor, kitabımız 3. baskısını yaptı” notu ve kitap kapağının yer aldığı bir görselle duyurmuş, Yiğit de bu duyuruyu kendi hesabından paylaşmıştı.

Hamide Yiğit’in TCK 301. Madde’den suçlu bulunmasına gerekçe gösterilen diğer sosyal medya paylaşımları da şöyle:

-Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 11 Mayıs 2013’te Reyhanlı Katliamı’nı gülerek anlattığı anın fotoğrafı eşliğinde, katliamın yıldönümünde Halkevleri tarafından  “Bunu unutmayacağız” notuyla yapılan sosyal medya paylaşımının yeniden paylaşılması.

-Kürt sorununda çatışmasızlığın sona erdirildiği 1 Kasım 2015 genel seçimi öncesi süreçte Dağlıca’da yaşamını yitiren askerlerin ailelerinin yüzlerini parçalayarak ağladığını gösteren bir videonun “Seçiminiz batsın” notuyla paylaşıldığı facebook mesajı.

-Hatay Valiliği’nin izniyle gerçekleşen “Eğit-Donat projesini protesto” mitinginin afişinin yer aldığı sosyal medya paylaşımı.

-Sendika.Org’un erişim engellerine karşı yayımladığı “Susmayacağız!” başlıklı açıklamanın “Özgür basın susturulamaz” notuyla paylaşıldığı facebook mesajı.

Yiğit ise daha önce de “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla 1 yıl 3,5 ay hapis cezasına çarptırıldığını hatırlatarak, “AKP’yi eleştirmek devleti aşağılamak sayılıyor” dedi.
Yiğit, Reyhanlı Katliamı’nı anlatırken gülen Ahmet Davutoğlu’nun fotoğrafının da devlete hakaret sayılmasının ironik olduğunu belirterek, “O paylaşımda özel bir yorum da yok. Kendi hallerini gösteren bir şey, kendi görüntülerini hakaret sayıyorlar” dedi.