Müzisyen İbrahim Rojhilat’a Afrin tutuklaması

Sanatçı, sahnedeki konuşmasında “terör örgütü propagandası yaptığı” suçlamasıyla tutuklandı…


Müzisyen İbrahim Rojhilat’ın (Tekdemir) 20 Ocak’ta Muş Vartolular Derneği’nde sahnedeyken, “Afrin’e ve Afrin’deki direnişçilere büyük alkış istiyorum” şeklinde sözler sarf ettiği ihbar edildi. Bunun üzerine evinde arama yapılan Rojhilat, daha sonra gözaltına alındı. Rojhilat’ın evinde bulunan Demokratik Modernite adlı dergi de kapağında Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı bulunduğu için suç delili sayıldı.

Rojhilat ifadesinde örgütü övmek istemediğini, Afrin’deki halktan bahsettiğini belirterek “Ben bir sanatçıyım, aynı zamanda Avustralya vatandaşıyım, profesyonel müzisyenlik yapıyorum. Albümlerim var, hiçbir zaman bunu siyasi bir amaç ve mantıkla yapmadım. Yapmış olsaydım farklı ülkelere giderdim. Bu imkânım olduğu halde gitmedim. Sonuçta buradayım. Kastettiğim şey oradaki sivil insanlar ve halktı. Benim hiçbir şekilde örgütle alakam yoktur” dedi.

Tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edilen Rojhilat, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK/PYD silahlı terör örgütüne yönelik sınır ötesi operasyonda örgüt militanlarına dönük direniş çağrısı yapması” ve “terör örgütü eylemlerini meşru gösterir konuşmada bulunması” nedeniyle “terör örgütü propagandası” suçunu işlediği, “hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir somut olguların olması” gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hakim, ‘burnu sürtsün’ dedi

Konuyla ilgili Susma Platformu’na bilgi veren Rojhilat’ın avukatı Ali Baba, “İbrahim Rojhilat’ın BİMER’e yapılan şikayet üzerine gözaltına alındığını söylediler. İki gün gözaltında tutulduktan sonra mahkemeye çıkarıldı. Mahkemede de belirtildiği gibi İbrahim Bey alkışı Afrin’deki sivil halk için istedi. Şarkı arasında kullandığı iki, üç cümle için tutukladılar. Demokratik Modernite dergisinin üç yıl önce yayınlanan bir sayısında Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı varmış, bunu da suç delili olarak öne sürdüler” dedi.

Afrin harekatından sonra düşüncelerini paylaşan insanların gözaltına alınıp tutuklandığına dikkat çeken avukat Ali Baba, “Savaşı destekliyorsanız istediğiniz kadar konuşup yazabilirsiniz ama savaşa hayır derseniz tutuklanırsınız. Hükümetin yapmak istediği budur. Savaş karşıtlarını bu şekilde susturmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

Yargının askıya alındığını ileri süren Baba, “İbrahim Rojhilat’a verilen cezanın yatarı yok, buna rağmen mahkeme hakimi tutuklama kararı verdi. İtiraz ettiğimizde de, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hassasiyetini gözettiğini’ söyleyerek İbrahim Rojhilat için, ‘Burnu sürtsün’ dedi. Yani İbrahim Rojilat şu anda boş yere hapis yatıyor” ifadelerini kullandı.

Rojhilat’ın önce Metris Cezaevi’ne, ardından Silivri 5 No’lu Cezaevi’ne gönderildiğini belirten Ali Baba, “Önümüzdeki günlerde tutuklanmaya itiraz dilekçesi vereceğiz. Umuyorum ki serbest bırakılacak” dedi.