Van’da Susma etkinliğine izin yok

Susma Platformu’nun Van’da gerçekleştireceği Zer film gösterimi ve yönetmen Kazım Öz’le söyleşi etkinliği Van Valiliği’nin son anda izin vermemesi nedeniyle iptal edildi.


Susma Platformu’nun Kazım Öz’ün yeni filmi Zer’i 24 Kasım’da saat 20.30’da Cinevan sinema salonunda gerçekleşecek olan film gösterimi ve yönetmen Kazım Öz’le söyleşi etkinliği Van Valiliği tarafından son anda izin verilmemesi nedeniyle iptal edildi. İptalin gerekçesi Van Valiliği’nden iletilecek tebliğin ardından Susma tarafından duyurulacak.

Kazım Öz’ün Amerika-Dersim hattında kimliğini arayan bir gencin köklerine doğru çıktığı yolculuğu anlattığı Zer, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hem desteklenmiş hem de sansürlenmiş bir film. Yönetmen, Zer’in ilk kez gösterildiği 36. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde bu sansürü, kesilen sahneleri karartarak protesto etmiş ve sahnenin karardığı bölümlerde “Bu sahne T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Üst Denetim Kurulu tarafından sakıncalı bulunduğu için izleyemiyorsunuz” sözlerine yer vererek deşifre etmişti.