Twitter’dan Süleyman Soylu’nun LGBTİ+’ları hedef alan tweetine engelleme

Twitter, İçişleri Bakanı Soylu’nun Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili paylaşımına ‘nefret söylemi’ uyarısı ekledi


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın; Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serildiği iddiasına ilişkin yayınladığı mesajda, LGBTİ+’lar hakkında ‘sapkın’ ifadesini kullandı.

Birçok sosyal medya kullanıcısı, bu ifadeleri ‘korumalı bir kategoriye karşı nefret suçu işlediği’ gerekçesiyle şikayet etmişti. Twitter şikayetler üzerine “Bu Tweet, nefret davranışı hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal etti. Ancak Twitter, Tweetin erişime açık kalmasının kamu yararına olabileceğini belirledi” uyarı notu ekleyerek 2 Şubat’ta tweete kısıtlama getirdi. Tweet ancak “Görüntüle” butonuna basıldıktan sonra okunabiliyor.

Soylu 2 Şubat’ta attığı başka bir tweette bir kez daha “LGBT sapkını” ifadesini kullanarak “Kabe-i Muazzama’ya hakaret eden LGBT sapkınlarına müsamaha göstermeli miyiz? Elbette hayır” dedi.

Cumhuriyet’teki bir habere göre, Süleyman Soylu’nun tweeti geçtiğimiz günlerde Fransa’da da erişime kapattı. Twitter, bahsi geçen ifadelerin Fransa’nın yerel hukukuna aykırı olduğunu belirtmişti.