Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine Twitter ve Clubhouse paylaşımları için soruşturma başlatıldı

Sosyal medya platformları Twitter’da ve Clubhouse’ta Boğaziçi Üniversitesi protestolarına dair paylaşımlarda bulunan öğrencilerin gözaltına alındığı belirtildi


Boğaziçi Üniversitesi’nden dört öğrenci, 3 Şubat günü sabah saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürülerek gözaltına alındı.

bianet’in haberine göre üniversiteden dört öğrenciye, sosyal medya hesaplarından protestolarla ilgili paylaşımları nedeniyle soruşturma başlatıldı. Öğrencilere Twitter’dan “Arkadaşlarımızı serbest bırakın” paylaşımı yaptıkları için Türk Ceza Kanunu’nun 216/1. maddesinde belirtilen “halkı galeyana getirmek” suçunun yöneltildiği belirtildi. Ayrıca öğrencilerin Twitter ve Clubhouse uygulamalarından yaptıkları eylem çağrılarının da haklarındaki suçlamalara dahil edildiği dile getirildi. bianet‘in görüştüğü avukat Ali Gül dört öğrenciden ikisinin ifadesinin alındığını ve 3 Şubat saat 14.20 itibariyle savcılıktan talimat beklendiğini söyledi.

Bununla birlikte Halk TV’de yayımlanan Haber Masası programına telefonla katılan avukat Doğuşcan Aydın Akgün de olayla ilgili bilgilendirmede bulundu ve şöyle aktardı: “Emniyete 4 kişi götürülmüş, avukat arkadaşlarımız öğrencilerle görüşecek. Gelen bazı bilgilere göre kullanıcılardan da gözaltı olduğuna ilişkin bilgiler var ama henüz teyit edemedik.”