Twitter, Sputnik çalışanlarının hesabına “Rusya devletine bağlı medya” ibaresi ekledi

Twitter, Sputnik’te çalışan bazı gazetecilerin hesaplarına ‘Rusya devletine bağlı medya’ ibaresi ekledi. Hesabına ilgili ibare eklenen gazeteciler arasında Sputnik Türkiye çalışanları da var


Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında pek çok hükümet ve uluslararası kuruluş Rusya’ya yönelik yaptırımlarını duyurmaya devam ediyor. Son olarak Twitter, Sputnik’te çalışan bazı gazetecilerin hesaplarına “Rusya devletine bağlı medya” ibaresi ekledi. Hesabına Twitter’da ilgili ibare eklenenler arasında Sputnik Türkiye Haber Koordinatörü gazeteci Elif Sudagezer ve video editörü Onur Özovalı da bulunuyor.

Öte yandan editör Anıl Tuncer, Sputnik Türkiye’den sekiz ay önce ayrılıp Diken gazetesine geçmesine rağmen Twitter’ın hesabına “Rusya devletine bağlı medya” ibaresini eklediğini duyurdu.

bianet’in haberine Twitter, gazetecileri hedef göstermesi nedeniyle tepki çekti. Yine aynı habere göre Twitter, Ağustos 2020’de paylaştığı bir blog duyurusu kapsamında, Sputnik’in ve Russia Today’in hesaplarına “Rusya devletine bağlı medya” ibarelerini eklemişti. Twitter’a göre devlete bağlı medya, “devletler tarafından finanse edilmesi, doğrudan ya da dolaylı siyasi baskıya maruz kalınması ve yapım ve dağıtım süreçlerinde çeşitli kontrol mekanizmalarına tabi olunması üzerinden editoryal içeriğine müdahale edilen medya” olarak tanımlanıyor. Yapılan duyuruda devletlere bağlı medya kuruluşlarının hesaplarının Twitter’daki aramalarda ve zaman tüneli ya da bildirimler gibi önerilme sistemlerinde öne çıkarılmayacağı da belirtiliyor.