‘MİT haberi’ davasında 3 gazeteci yine cezaevinde

4 aydır tutuklu olan gazeteciler Barış Terkoğlu, Aydın Keser, Ferhat Çelik ilk duruşmada tahliye edilirken Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç’ın ise tutukluğunun devamına karar verildi


“MİT mensubunu ifşa” suçlamasıyla tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, OdaTV Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Yeniçağ yazarı Murat Ağırel ve Yeni Yaşam gazetesi yöneticileri Ferhat Çelik ve Aydın Keser aylar sonra dün ilk kez hakim karşısına çıktılar.

Mahkeme heyeti, Barış Terkoğlu, Aydın Keser ve Ferhat Çelik için adli kontrol şartıyla tahliye derken, Murat Ağırel, Barış Pehlivan, Hülya Kılıç için ise tutukluluklarının devamına karar verdi. 

Gazeteciler Barış Terkoğlu, muhabir Hülya Kılınç, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Aydın Keser ile Ferhat Çelik ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel ‘istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri olan ifşa etmek’ suçundan yargılanıyor, yaklaşık dört aydır tutuklu bulunuyordu. 

ÜÇ GAZETECİ HALA TUTUKLU 

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmada ara kararını açıklayan heyet, Pehlivan, Ağırel ve Kılınç’a yöneltilen suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli şuç şüphesinin varlığını gösteren açık kaynak araştırma raporları, MİT’in suç duyurusu yazıları, somut delillerin varlığı gibi gerekçeleri göstererek adli kontrol tedbiriyle yeterli hukuksal denetim sağlanamayacağına kanaat getirerek tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. 

Heyet, sanıklar Keser ve Çelik ile Terkoğlu’nun tutuklulukta geçirmiş oldukları süreyi dikkate alarak yurtdışına çıkışlarının yasaklanması şeklindeki adli kontrol tedbiriyle tahliyelerine karar verdi. Ayrıca Keser ve Çelik’in ikametlerinin bulunduğu il sınırını terk etmemek suretiyle adli kontrol altına alınmasına hükmedildi.

Acarer’in duruşması ertelendi

Yurtdışında bulunan Erk Acarer’in ise hakkında çıkartılan yakalama kararının devamına  karar verilirken beraat istemi de reddedildi.

Heyet, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 9 Eylül’e erteledi.