Yönetmen Medet Dilek hakkında suç duyurusu

Dilek hakkında, Koçgiri İsyanı’nı anlattığı Taş Düğmeler belgeselinde “Atatürk’e hakaret” ve “suça teşvik” gerekçeleriyle suç duyurusunda bulunuldu


Belgesel yönetmeni Medet Dilek hakkında, Koçgiri İsyanı’nı aktardığı Taş Düğmeler filminde “Atatürk’e hakaret” ve “suça teşvik” edildiği gerekçeleriyle suç duyurusunda bulunuldu.

Filmin 20 Ekim 2018’deki İzmir gösterimi sonrasında Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan suç duyurusuna istinaden Ankara Adliyesi Talimat Bürosu’nda ifade veren Dilek, Susma Platformu’na yaptığı açıklamada “Bu vasıtayla belgeselciler baskı altına alınmaya çalışılıyor. Sinema, siyaset üstü ve siyasetin üstünde olma özelliği taşır. Sinemanın konu alanı insani meselelerle ilgilidir. Egemenler sanatın dokunulmaz ve özgür olduğu gerçeğini artık anlamalı ve kabul etmeli. Suçlamayı kabul etmiyorum. Bu suç duyurusunun göz korkutmaya, üzerimizde baskı yaratmaya çalışmanın ötesinde bir anlamı yok” dedi.

1920’lerde gerçekleşen Koçgiri İsyanı’nı anlatan Taş Düğmeler, yaşananlara Sivas, Dersim ve Erzincan bölgelerinde tanıklık edenlerin anlatımlarına yer veriyor.